Cesty a památky

Země poznané » cestopisy Česko » Renesanční zámek v Radimi

Renesanční zámek v Radimi

Česká republika (září 2010, Časopis Turista 10/2010)

O tomhle zámku nedaleko Peček u Kolína vědělo donedávna jen několik zasvěcených zájemců o historii. Přestože je pro turisty otevřený teprve dva roky, již si získal takovou popularitu, že jeho brány neustále atakují davy nových zájemců o prohlídku. A není se čemu divit. Jeho současný majitel pan Antonín Dotlačil ho doslova zachránil před postupnou destrukcí a vytvořil z něho renesanční perlu mezi našimi venkovskými zámky. Ale vraťme se nejprve trochu do historie.

Vzhůru do historie

Nad Radimí se zdvíhá na poměry Polabí poměrně vysoké návrší (268 m. n. m.) se zbytky původně halštatského hradiště Šance o rozloze přes šest hektarů. Návrší později obydleli i Slované, kteří využili pravěké opevnění a na ostrožně sídlili až do 12. století. Pakl se v důsledku hospodářských změn a společenského uspořádání přemístili obyvatelé hradiště pod kopec, kde říčka Výrovka vytéká ze skalnatého údolí směrem k Labi, a založili zde osadu. Ta se poprvé písemně připomíná v roce 1320 jako majetek Bedřicha z Radimi. Trvalo však dalších zhruba 100 let, než zde někdy kolem roku 1430 vystavěl Wolfart z Javora první tvrz. Uběhlo další století a jsme v roce 1541, kdy se dostala Radim do majetku Zárubů z Hustířan.

Zárubové na Radimi

To je významný rok, protože rod to byl zprvu velmi úspěšný. Díky rychle se množícímu majetku mohl na počátku 17. století přistoupit Karel Záruba ke stavbě moderního zámku v sousedství staré tvrze. Letopočet 1610 nad vchodem pak určuje datum, kdy bylo dostavěno hlavní východní křídlo. V roce 1631 byl Zárubům z Hustířan zámek zkonfiskován za pomoc při přípravě saského vpádu do Čech a protože se dalších 150 let majitelé rychle střídali, zámek zůstal nedokončen a na druhou stranu zachován ve své původní renesanční podobě. Když ho pak v roce 1783 koupil Alois Josef z Lichtenštejna, zámek byl upraven jako sídlo správy panství, vrchnost zde již nikdy trvale nesídlila. V roce 1927 koupil zámek od Jana z Lichtenštejna doktor Jaroslav Bukovský. Ze zámku se stalo reprezentativní soukromé sídlo a došlo v něm k celé řadě stavebních úprav.

Blýská se na lepší časy

Jak to bylo se zámkem po válce si umí každý představit - sloužil jako obecní úřad, knihovna a byty. V jednom z nich dožila i původní majitelka, paní Bukovská. V restituci byl rodině Bukovských zámek vrácen v roce 1994, potomci ale o něj neměli žádný zájem a tak chátrání pokračovalo. Naštěstí ho však v roce 2005 koupil současný majitel. Tím se začala zcela nová kapitola památky, protože byla zahájena naprosto neodkladná rekonstrukce a postupné zpřístupnění veřejnosti, přičemž první prohlídkový okruh byl otevřen již v roce 2008. V letošním roce, kdy zámek mimochodem slaví 400 let svého trvání, již pulzuje neobyčejně dynamickým životem a nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství vyžití. A rovnou tři prohlídkové okruhy. Ten první je základní a uspokojí každého, kdo chce nahlédnout do reprezentačních místností v horních patrech zámku, kde se seznámí s úrovní bydlení šlechty v 16. a 17. století. Z výzdoby vynikají nádherné renesanční malované stropy a z místností tak zvaný Rytířský sál. Druhý okruh má spíše technické zaměření, a vede zámeckým sklepením a přízemím zámku. Zde jsou k vidění černá a bílá kuchyně, strážnice, kanceláře, místnosti pro čeládku a vězení. Třetí okruh je pohádkový a je určen pro děti od 4 do 6 let v doprovodu rodičů. Děti si mohou na prohlídce obléknout kostýmy a osahat nejrůznější historické rekvizity. pak následuje interaktivní prohlídka zámku s výkladem uzpůsobeným dětskému vnímání, snahou je osvětlit dětem některé dnes již historické pojmy.  Mimo to se pořádají pravidelné noční prohlídky (Každou poslední sobotu v měsíci, ale jen od září do dubna) 

Zámek je veřejnosti přístupný celoročně v sobotu a v neděli, od května do června i  ve čtvrtek a pátek, a v červenci a srpnu denně. Za velkou prohlídku dospělí zaplatí 120 Kč, důchodci a studenti 90 Kč, děti do 12 let 70. V zimě, tedy od listopadu do dubna se chodí malý okruh, cca 45 minut, a tam platí dospělí 90 Kč, studenti a senioři 70 a děti 50 Kč. DOPORUČENÍ - na noční a dětské prohlídky je potřeba se objednat předem - v den konání by se na vás nemuselo dostat a v dětské komnatě je potřeba předem zatopit.

Radim leží 14 kilometrů severozápadně od Kolína v nadmořské výšce 205 metrů. Dostat se sem můžete po silnici číslo 329, která odbočuje u Plaňan z hlavní silnice číslo 12 Praha - Kolín nebo z exitu 35 na dálnici D 11 Praha - Hradec Králové. Obcí prochází železniční trať číslo 012 Pečky - Kouřim s pravidelnou dopravou vlaky ČD. Od železniční zastávky je to k zámku 300 metrů.

Okolí

Hradiště Šance, vyhlídka na Polabí (neznačeno 1 km), přírodní památka Lom u Radimi (zelená značka 500 m), přírodní rezervace Stráň u Chroustova a Stráně u splavu (zelená značka 1,5 - 2 km), Dobřichov s původně románským kostelem Nejsvětější Trojice a pohřebištěm z časné doby římské na Pičhoře (zelená značka 2 km), Pečky s kubistickým kostelem Českobratrské církve husitské (zelená značka 3,5 km) a Vrbčany s původně předrománským kostelem sv. Václava, opředeným pověstí o praporci sv. Vojtěcha (zelená značka údolím Výrovky 4 km).

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK