Cesty a památky

Kolínsko » Blinka

Blinka

Obec je poprvé doložena v roce 1360, kdy se bratři Pavel a Václav z Jenštejna zavázali platit plaňanskému faráři daň ze svých dvorů v obci Blýn. V roce 1402 se potom vzpomíná jako majitel vsi Petr z Blinky (Petri de Blinie), ale přesné majetkové poměry v obci nejsou blíže známé. Například v roce 1513 koupilo město Kutná Hora v Blince dvůr od Mikuláše z Práchňan, ale v roce 1654 se jako jeho majitelé uvádějí Jakub Dvořák a Linhart Malej. Na konci 17. století získal Blinku s dvorem rytíř Vilém Felner z Feldeku, připomínaný ještě v roce 1703 i se svou manželkou Annou Marií. Od roku 1725 pak byla Blinka v majetků Mladotů ze Solopysk a Jan Václav Mladota ze Solopysk ji prodal v roce 1755 hraběti Filipu Neriusovi Krakovskéhu z Kolovrat, jehož syn Filip padl v bitvě u Kolína roku 1757. Při této bitvě se o Blinku opíralo pravé křídlo sestavy Prusů, jižně od ní měl postavení jeden z jezdeckých pluků generálmajora Schönaicha. Po roce 1765 se majitelé dvora v Blince rychle střídali.

Blinka je zastávkou č. 12 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Původ názvu

Obec se původně jmenovala Blýn, později postupně Plyna, Blina a nokonec Blinka. Je tedy pravděpodobné, že její název se vyvinul od jména rostliny blín (černý), který zde v okolí rostl.

Administrativní údaje

Od roku 1967 je Blinka součástí městyse Plaňany, její vlastní katastrální území činí 1,91 km².

Fotogalerie

Tajuplná místa Podlipanska (2008)

Odkaz

www.planany.eu

Mapa

Poloha

Blinka leží 10 kilometrů západně od Kolína v nadmořské výšce 223 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK