Cesty a památky

Kolínsko » Škvorec

Škvorec
Škvorec - znak městyse

Škvorec se poprvé písemně připomíná k roku 1279, za Jana Škvoreckého z Klinštejna byl v roce 1497 povýšen na městys. V roce 1621 připadl Albrechtu z Valdštejna, který ho v roce 1622 prodal Karlovi z Lichtenštejna, a tím došlo k připojení škvoreckého panství ke kosteleckému. Dne 26. listopadu 1639 městys vydrancovali a zapálili Švédové. Součástí kosteleckého panství zůstal Škvorec až do roku 1848, kdy se stal součástí okresu Český Brod. Po reorganizaci státní správy v roce 1960 byl administrativně přiřazen do okresu Praha-východ.

Znak městyse tvoří modrý štít, na kterém stojí stříbrná čtyřhranná kvádrová věž s otevřenou branou bez vrat v přízemí a se třemi čtvercovými okny vedle sebe v poschodí. V bráně je vytažená zlatá mříž. Věž vrcholí červenou valbovou střechou se zlatými korouhvičkami, vlajícími směrem k okrajům štítu.

Škvorec je dnes městysem o katastrální výměře 12,74 km² a 1079 obyvateli (13. prosince 2006). Součástí Škvorce je obec Třebohostice a zaniklá ves Křimín.

Mapa

Poloha

Škvorec leží v údolí Škvoreckého potoka, 9,5 kilometru jihozápadně od Českého Brodu (33,5 kilometru severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 305 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK