Cesty a památky

Kolínsko » Štíhlice

Štíhlice
Znak obce

První písemná zmínka o existenci osady Štilice pochází z roku 1358. Štíhlice patřily v těch dobách spolu Dobrou Vodou, Kozojedy, Slavicemi a Lažany ke chrástskému královskému lénu. Rod Hájků z Chrástu měl v erbu zlaté hrábě v modrém poli a tento majetek drželi asi do 90. let 14 století. Jejich nástupce byl Jindřich z Lažan. Asi v roce 1579 získal chrástský statek tehdejší majitel Kostelce nad Černými lesy, Jaroslav Smiřický ze Smiřic, a od této doby byly Štíhlice trvalou součástí černokosteleckého panství až do roku 1848.

Od prosince 2005 mají Štíhlice svůj vlastní erb a vlajku, který byl schválen a předán starostovi předsedou Poslanecké sněmovny. Symboly na něm znázorňují významné detaily týkající se Štíhlic a okolí – zlaté hrábě v modrém poli patří rodu Hájků z Chrástu, majitelů obce ve 14. století, bílá věžička na znaku znázorňuje středověkou tvrz Lažany, lipové listy upomínají na 19 lip v obci a okolí, modrá barva pole je sice stejná jako na erbu středověkých majitelů, ale současně naznačuje vodu, protože na katastru Štíhlic pramení 4 potoky, a jako poslední symbol je zelená barva na pozadí, což je barva lesů v okolí.

Název obce pochází snad podle rodového jména Štíhliců nebo od staroslovanského slova stěhotání = ptačí stěhování.

Štíhlice jsou dnes samostatnou obcí s katastrální výměrou 5,18 km² a 129 obyvateli (1. ledna 2007). Na katastru obce se nacházejí zbytky zaniklé vsi Lažany

Mapa

Poloha

Štíhlice leží 6 kilometrů severozápadně od Kostelce nad Černými lesy (30 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 386 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK