Cesty a památky

Kolínsko » Tuchoraz

Tuchoraz
Pohled na Tuchoraz od západu přes údolí Šembery, vpravo je věž hradu (2008)

Nejstarší zmínka o Tuchorazi je z roku 1295, kdy se vzpomínají Lutoš z Tuchoraze a jeho synové Lutoš, Bohuslav, Herald a Rostislav. Lutoš vystupuje jako svědek na jedné listině ještě roku 1323. V roce 1362 je ve staroměstské soudní knize uváděn rytíř Roštěk z Tuchoraze. Za vlády Václava IV., prokazatelně od roku 1388 vlastnil Tuchoraz Petr z Klučova, který zde vystavěl první tvrz. Další osudy Tuchoraze jsou spojeny s historií hradu, na kterém sídlila zdejší vrchnost do roku 1579, kdy byla Tuchoraz Jaroslavem Smiřickým ze Smiřic připojena k černokosteleckému panství. V roce 1639 vypálilo vesnici švédské vojsko po neúspěšném dobývání hradu. Pod správou majitelů Kostelce nad Černými lesy zůstala obec až do zrušení patrimoniálního uspořádání v roce 1850. Poté se stala součástí okresu Český Brod a od roku 1960 okresu Kolín.

V Tuchorazi jsme natočili 10. května 2009 reportáž pro pořad České televize Toulavá kamera, která byla odvysílána v neděli 8. srpna 2010. Reportáž si lze přehrát zde.

Fotogalerie

Pohled na Tuchoraz od severu, vpravo údolí Šembery (2009)Honza za kamerou při natáčení reportáže pro Toulavou kameru (2009)Roman (vlevo) s majitelem hradu p. André Grossem při natáčení reportáže pro Toulavou kameru (2009)

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Tuchoraz leží 3 kilometry jihozápadně od Českého Brodu (25 kilometrů severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 273 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK