Cesty a památky

Kolínsko » Vitice

Vitice
Pohled na Vitice od jihu (2009)

Vitice jsou doloženy poprvé v registrech papežských desátků k roku 1352. Obec je ale staršího založení, neboť kostel sv. Šimona a Judy pochází zřejmě již z počátku 13. století. Během let byly Vitice rozděleny na dvě části a spravovalo je několik šlechtických rodin. V roce 1480 připojil jednu část obce Slavata z Chlumu k černokosteleckému panství a v roce 1623 k němu připojil kníže Karel z Lichtenštejna i druhou část vsi, která byla do té doby součástí zkonfiskovaného majetku Mírků ze Solopysk. Tím došlo ke znovusjednocení obce, která zůstala až do konce feudalismu součástí Kostelce nad Černými lesy.

Vitice jsou zastávkou č. 3 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Vitice mají i s přilehlými obcemi 935 obyvatel a patří k nim ještě samota Ledce a obce Hřiby, Chotýš, Močedník, Lipany a Dobré Pole.

Fotogalerie

Vitice v české krajině (2009)Vitice - pohled z Lipské hory (2013)Tajuplná místa Podlipanska

Mapa

Poloha

Vitice leží 6 kilometrů jihovýchodně od Českého Brodu (21 kilometrů západně od Kolína) v nadmořské výšce 295 metrů

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK