Cesty a památky

Kolínsko » Vrbčany

Vrbčany
Kostel se nad Vrbčany jakoby vznáší

První písemná zmínka o obci je z roku 1088 v zakládací listině vyšehradské kapituly, když český kníže Vratislav I. daroval kapitule jeden poplužní dvůr ve Vrbčanech. V roce 1298 koupil celou obec probošt Vyšehradský Jan, levoboček krále Přemysla Otakara II. a připojil je ke svému sídlu v Tatcích, s nímž sdílely osudy až do roku 1483, kdy je Slava z Chlumu a Košumberka připojil trvale k černokosteleckému panství.

Ve Vrbčanech se dodnes dochoval početný soubor architektonicky kvalitní venkovské neorenesanční a eklektické (vybírající si z různých stylů) zástavby z 80. let 19. století, téměř městského charakteru. Z tohoto důvodu je v obci vyhlášeno ochranné památkové pásmo.

Vrbčany jsou dnes samostatnou obcí s katastrální výměrou 6,2 km² a 366 obyvateli (1. ledna 2016). Součástí Vrbčan je samota Kubšovka.

Vrbčany jsou zastávkou č. 6 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Fotogalerie

Tajuplná místa Podlipanska (2008)

Odkaz

www.obecvrbcany.cz

Mapa

Poloha

Vrbčany leží 15 kilometrů severozápadně od Kolína v nadmořské výšce 221 metrů.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK