Cesty a památky

Kolínsko » Zásmuky

Zásmuky
Znak města

První zmínka o vsi se datuje k roku 1285, kdy byl jejím majitelem Sulislav ze Zásmuk, kuchmistr královny Guty Habsburské, první ženy Václava II. V té době se jednalo o malou osadu kolem potoka Špandava v místech dnes zvaném Vyšehrad. Ta vznikla na vedlejší obchodní stezce, vedoucí od brodu přes Labe v Poděbradech k brodu přes Sázavu v Ratajích.V roce 1351 se ves dostala do majetku Ctibora ze Zásmuk, předka zemanského rodu Zásmuckých ze Zásmuk. Jim pak Zásmuky patřily ve druhé polovině 14. a první polovině 15. století. Od Kuneše Zásmuckého ze Zásmuk (naposledy se vzpomíná v roce 1462) získal majetek neznámým způsobem Jindřich z Vojslavic, který ho v roce 1508 prodal Oldřichovi Popelovi z Vesce a na Maloticích. potom se zde ještě vystřídalo několik majitelů, až Zásmuky získal v roce  1533 hejtman Kouřimského kraje Adam z Říčan. Ten dosáhl v roce 1542 povýšení obce na městys, který obdařil městským znakem, a zasloužil se o jeho značný rozvoj. Město i okolní vesnice byly několikrát zpustošeny v průběhu třicetileté války, během níž zahynulo 60 % obyvatelstva zásmuckého panství. Vydrancovaný majetek se dostal v roce 1637 do majetku Šternberků, za jejichž přes 300 let trvající vlády zaznamenaly Zásmuky značný rozvoj a hospodářský rozkvět. V první polovině 18. století byla pak přes Zásmuky vybudována nová, tzv. Kutnohorská císařská silnice (Praha - Kutná Hora), která dopomohla k jejich dalšímu rozvoji. V roce 1992 byl Zásmukám vrácen status města.

V Zásmukách se narodil hudební skladatel, učitel a kapelník František Kmoch (1848 – 1912), obrozenecký básník Milota Zdirad Polák (1788 – 1856), básník a překladatel Rudolf Illový (1881 – 1943 Terezín). Ze Zásmuk také pochází předkové básníka Jana Nerudy (1834 – 1891), malý Jan Neruda zde žil v letech 1836–38.

Zásmuky jsou také zastávkou č. 16 významného regionálního projektu Tajuplná místa Podlipanska, které organizuje MAS Podlipansko, o.p.s. Pro zájemce o putování po těchto místech opředených tajemstvím a pověstmi je vydán kapesní průvodce, který zdarma získáte na informačních místech Podlipanska. Informační tabule jsme doplnili fotografiemi z našeho archivu.

Osobnosti

Bedřich Pokorný (* 5. 2. 1883 Zásmuky - † ?) - štukatér, modelista, malíř a sochař, který v Zásmukách prožil většinu svého života. V 50. letech 20. století se odstěhoval poté, co jeho manželka v roce 1952 zahynula při autonehodě a další stopy po něm mizí. Je autorem jedinečného souboru secesních reliéfů zdobících domy na Zásmucku, plastik lvů na brány statků v okolí a dalších drobných děl.

Původ názvu

Vznik názvu Zásmuky (pomnožný tvar) není zcela zřejmý, v minulosti se používal i v jednotném čísle jako Zasmuk. Zřejmě se jedná o původní keltské nebo germánské osobní nebo rodové jméno.

Znak a vlajka obce

Zásmuky získaly svůj znak zřejmě v souvislosti s povýšením na město v roce 1542, v modrém štítě je volná prázdná brána s hradbou mezi dvěma věžemi, vše stříbrné a kvádrované. Každá věž se dvěma černými okny vedle sebe a červenou stanovou střechou je zakončena zlatým křížkem. V bráně a pod ní je stříbrno-červeně polcená olbramovická (?) orlice se zlatou jetelovou pružinou. Údaje o udělení znakového privilegia se nedochovaly, a proto ani není znak uveden v Registru komunálních symbolů. Rada města proto požádala společnost ALERION s.r.o. Brno o vytvoření návrhu znaku a chybějící vlajky města tak, aby návrh mohl být předložen Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a následně parlamentní heraldické komisi k posouzení, schválení a následnému oficiálnímu udělení symbolů městu. Na základě stávajícího znaku vytvořil heraldik PhDr. Zdeněk Kubík odborný návrh znaku i vlajky, který vychází z dosud využívaného znaku.

Administrativní údaje

Město Zásmuky má čtyři přidružené obce Doubravčany, Nesměň, Sobočice a Vršice, katastrální výměra činí 24,11 km² a žije zde 1 904 stálých obyvatel (1. ledna 2016).

Fotogalerie

Zásmuky - secesní městský znak na radnici (2016)Zásmuky - kostel a zámek od jihu (2016)Zásmuky - pohled na město od západu (2010)Zásmuky v zimě (2009)Zásmuky - letecký pohled od východu Zásmuky - letecký pohled od jihozápaduZásmuky - barokní koncepce (Vladimír Rišlink, 2013)Zásmuky - Tajuplná místa Podlipanska (2008)

Odkaz

www.zasmuky.cz

Související cestopisy / reportáže

Mapa

Poloha

Zásmuky leží 15 kilometrů jihozápadně od Kolína v nadmořské výšce 340 metrů.

V tomto městě naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK