Cesty a památky

Prohlídka Madaby

Velká cesta zemí za Jordánem (listopad 2006, Jordánsko)

Madaba je město staré přes 4500 let a jeho paláce a staré domy dnes slouží jako muzea, která poskytují živý obraz především byzantského a umajlovského umění.

Madabu po celém světě proslavily především nádherné byzantské mozaiky, jimiž jsou vyzdobeny místní kostely. Nejznámější mozaika je ukryta v kostele sv. Jiří (ten je v dnešní podobě po přestavbě v roce 1884), a je jí světově proslulá mozaiková mapa s vyobrazením Svaté země s okolím z roku 560 n. l. Mapa se původně skládala z cca dvou miliónů kamínků a měla rozměr 25×6 metrů, dodnes se však dochovala pouze jedna třetina. Je na ní zobrazen Nil, Sinaj, Jeruzalém včetně chrámu Božího hrobu, řeka Jordán, Mrtvé moře, Turecko a Středozemní moře.

Ostatní památky, které jsou roztroušeny po celém městě, jsou soustředěny v tzv. Archeologickém parku. Je záhadou, proč do tohoto archeologického parkujako jediný nepatří kostel sv. Jiří (má samostatné postavení i vstupné). Kostel Panny Marie ze 6. století ukrývá krásné mozaiky s geometrickými vzorci a květinovými rámy a je spojen původní římskou ulicíkostelem proroka Eliáše z roku 607 n. l., pod kterým je starší krypta (595 n. l.) rovněž s nádhernými mozaikami. Nedaleko obou kostelů je odkryta byzantská vila zvaná Hippolytus, s mozaikami znázorňujícími Afroditu, Adónise a Erose a s figurálním výjev, na kterém je s ministry, sluhou a služkou Phaedra, k níž jde Hippolitus (oba jsou hrdiny antické tragédie Hippolitus a Phaedra). V jednom z paláců nedaleko kostela sv. Jiří je umístěno muzeum (rovněž součást archeologického parku) s malou etnografickou sbírkou a původními mozaikami ze 6. století, na kterých je vyobrazen bůh vína Bakchus.

Poslední památkou z archeologického parku je mohutný kostel sv. Apoštolů z roku 568 n. l., který byl nedávno zrekonstruován. Krásná mozaika pokrývá celou podlahu kostela, v jejím středu je portrét bohyně moří Thalassy v kruhovém medailonu. Kostel stojí až na konci města u silnice na Karak. Všechny památky jsou však velmi dobře označeny, bližší informace i s mapkou lze získat v informačním středisku.

Fotogalerie

Madaba - ulice z římské éryMadaba - kostel sv. Jiří, tzv. Madabská mozaika s mapou Svaté zeměMadaba - kostel sv. Apoštolů, mozaikaMadaba - kostel P. Marie, mozaika

OBJEKTIV ČT

následující článek: MRTVÉ MOŘE A HERODOVY PRAMENY

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK