Cesty a památky

Kolínsko » Konárovice » Konárovický topol

Konárovický topol

Konárovice, Příroda, Památné stromy

Zaniklý památný strom

Topol černý  (Populus nigra) vysazený kolem roku 1750, před zánikem měl strom výšku 36 metrů a obvod kmene 8 metrů. V době vyhlášení ochrany se jednalo o strom s největším obvodem kmene na Kolínsku a jediného zástupce tohoto druhu mezi chráněnými stromy. V roce 1997 stál strom ještě celý, v roce 2009 již jen pouze 10 metrů vysoké torzo. Torzo stromu se nachází na území významného krajinného prvku (VKP) V Souškách.

Důvodem ochrany stromu byl jeho neobyčejný vzrůst.

Topol černý pochází z Evropy jižně od Baltického moře, roste v severní a střední Asii a v Severní Americe. Strom obvykle dorůstá maximální výšky 32 metrů, má širokou korunu a rozložité větve. Kmen má tlustou špinavě šedou, hrubě popraskanou borku. Listy mají dlouhý řapík, jsou delší než širší, ve tvaru trojúhelníku až kosočtverce, jsou lysé, vroubkovaně pilovité, na povrchu tmavší. Topol černý je dvoudomý strom s dobou kvetení v dubnu, samičí jehnědy jsou až 10cm dlouhé, válcovité a purpurově červené, samičí jehnědy jsou štíhlejší, řidší a nazelenalé. Topol černý je vyhledávanou léčivou rostlinou, ve starověku se doporučoval obklad z topolových listů a octa při dně, plody s octem proti epilepsii. Topolová mast se používala od středověku jako ochlazující prostředek ke vtírání, který mírní bolesti. Propolis byl známý již ve středověku, Egypťané ho používali k balzamování, Řekové a Římané ho již považovali za léčivý prostředek. Na dlouhou dobu pak byl propolis opomíjen a až počátkem 19. století se začal používat na ošetření ran. Možnost záměny topolu černého za jiný topol není častá. Jiné druhy topolů se zřetelně liší tvarem listů od topolu černého a jeho hybridů.

Prohlášení za památku

Ochrana byla vyhlášena usnesením Krajského národního výboru Středočeského kraje ze dne 25. letna 1983 na základě usnesení ONV Kolín ze dne 9. července 1981. V Ústředním seznamu ochrany přírody je stále ještě evidován pod kódem 104070.

Fotogalerie

Konárovice - Konárovický topol (2008)

Zdroj informací

Databáze památných stromů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR http://drusop.nature.cz/

www.listnate-stromy.atlasrostlin.cz

Mapa

Poloha

Padlé torzo stromu se nachází na pravém břehu Klejnárky u soutoku s Černou strouhou nedaleko Starého Kolína v místě zvaném „Hejkolec“, přístup po cestě od nadjezdu přes železniční trať ze Starého Kolína na Baštu.

GPS: 50°0'46.230"N, 15°16'48.510"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK