Cesty a památky

Kolínsko » Poříčany

Poříčany
Poříčany - znak

První dochovaná písemná zmínka o Poříčanech pochází z listiny datované 23. května 1295, podle které se Zdislav z Poříčan s dalším Zdislavem ze stejné obce zúčastnil jako jiní vladykové z regionu coby svědci vyměření nového újezdu při relokaci vesnice Bylany, kterou král Václav II. daroval ten den pražskému biskupství. Další zmínku o vsi máme z roku 1318, kdy se vzpomíná Štěpán z Poříčan. Od 14. století je v Poříčanech zmiňován kostel, který byl ve svých počátcích stavbou, která spojovala jak funkci duchovního centra, tak i funkci obrannou v případě nebezpečí. V roce 1414 se Poříčany uvádějí jako statek rodu Olbramoviců, na listině ze dne 3. července 1430 se jmenuje panoš Vochek z Poříčan. V roce 1547 je obec jmenována jako součást konfiskovaného majetku Slavaty z Chlumu, kterému patřilo panství Kostelec nad Černými lesy. Královská komora pak majetek prodala Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic a v majetku kosteleckého panství zůstaly Poříčany až do roku 1848. Poté patřily Poříčany do okresu Český Brod (1848 - 1960), Nymburk (1960-95) a od roku 1996 do okresu Kolín.

Velkým přínosem pro Poříčany byla výstavba železnice Vídeň – Olomouc - Kolín - Praha, která byla dokončena roku 1845, a po otevření zastávky v roce 1874 se vytvořily příznivé podmínky pro rozvoj obce. Začali se zde usazovat železniční zaměstnanci, kteří pak tvořili významnou část zdejšího obyvatelstva, a díky rychlému spojení s Prahou se v obci začali usazovat také lidé dojíždějící za prací v průmyslu. V roce 1882 byla otevřena odbočná trať tak zvané České komerční dráhy (Böhmische Komerzbahn) Poříčany – Nymburk a dále přes Kopidlno do Bakova nad Jizerou a do Jičína.

Osobnosti

Karel Snětina (* 13. 5. 1860 Poříčany - † 15. 7. 1942 Boskovice) - městský lékař v Boskovicích, spoluzakladatel a v l. 1905-27 kustod boskovického muzea, prováděl výzkumy a záchranné akce v archeologicky málo známé Boskovické brázdě, jeho nejvýznamnějším objevem je keltské oppidum Staré Hradisko.

Drahomíra Šťovíčková (* 21. 1. 1923 Poříčany - † 14. 4. 1989 Praha) - restaurátorka, sochařka a pedagožka, restaurovala např. štukovou výzdobu vstupního a sloupového sálu zámku Konopiště nebo nadživotní plastiky průčelí špitálního kostela v Kuksu a další.

Původ názvu

Původ názvu obce je pravděpodobně odvozen od polohy osady při vodním toku, tedy ves "poříčanů" (lidí žijících u řeky). V průběhu staletí se zápis názvu obce příliž neměnil a objevuje se ve tvarech Porechany (1295), Porschiczany (1339), Porzieczany (1352), Porzicziany (1560) nebo Porziežany (1654).

Znak a vlajka obce

Podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byl dne 16. července 2014 usnesením č. 19 schválen znak a prapor obce, jehož autorem je heraldik Jan Tejkal. Znak tvoří modro-stříbrně polcený štít, ve kterém je vpravo stříbrné průčelí zdejšího barokního kostela s věží a černými dveřmi, dvěma černými okny nad sebou a červenou střechou zakončenou černou makovicí s křížem, vlevo nahoře jsou odvrácená křídla nad železničním kolem (důležitost železnice pro historii obce), obojí červené, dole jsou tři modré vlny (říčka Šembera). Vlajku tvoří tři svislé pruhy, modrý, bílý a modrý, v žerďovém pruhu je bílé průčelí barokního kostela s věží, v bílém pruhu jsou odvrácená křídla nad železničním kolem, obojí červené a tři modré vlnité pruhy, vycházející ze sedmé, deváté a jedenácté dvanáctiny šířky listu.

Administrativní údaje

Poříčany jsou dnes samostatnou obcí, jejich katastrální výměra činí 5,76 km² a žije zde 1 532 stálých obyvatel (1. ledna 2022).

Fotogalerie

Poříčany - letecký pohled na obec (Flyfoto)Poříčany - pohled na obec od západu (2008)

Odkaz

www.obec-poricany.cz

Mapa

Poloha

Poříčany leží v mělkém údolí Šembery, 5,5 kilometru severovýchodně od Českého Brodu (22 kilometrů severozápadně od Kolína) v nadmořské výšce 202 metry.

V této obci naleznete

Nejbližší obce

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK