Cesty a památky

Drážkov

Česká republika (květen 2011, Časopis Turista 6/2011)

Ať už budete do Drážkova nedaleko Kamýku nad Vltavou (okres Příbram) přijíždět z kterékoliv strany, vždycky se Vám otevře malebný pohled na domky, které se k sobě tisknou mezi okolními kopci, sklánějícími se nad údolí potoka Brzina ze všech stran. Od jihu je to Malý Hejk, od západu Červený vršek, od severu Šibenný a od východu Jalovčí. Všechny tyto kopečky mají nadmořskou výšku těsně pod 400 metrů a je škoda, že jejich vrcholy nespojuje nějaká okružní turistická trasa. Konec konců, přes Drážkov žádná turistická značka nevede vůbec a tak jediní, kdo ho najdou na specializovaných mapách jsou cyklisté. Vede tudy značená cyklotrasa číslo 301 z 32 kilometrů vzdálených Slapů a dále pokračuje ještě 12 kilometrů přes Kamýk nad Vltavou do Krásné Hory nad Vltavou. Je to typická zapadlá středočeská vesnice, která ale rozhodně má turistům co nabídnout!

Tím nejvýznamnějším je soubor pozdně středověkých statků (z konce 16. století), u kterých se dochovalo několik pozoruhodných gotických prvků. Tak například je to brána a zazděná branka usedlosti čp. 3, pozdně gotický vstupní portál (změněný později na okno) i se schody u sýpky domu čp. 18, půlkruhově klenutá brána statku čp. 20 a podobná brána u sousedního domu čp. 21. Nejlépe se ale dochoval statek čp. 10, kterému se říká "Váchův", protože stejnojmenná rodina na něm hospodaří nejméně od třicetileté války. Ten také prochází postupnou památkovou obnovou, která se v první fázi zaměřila na ohradní zeď s bránou a brankou a nádherný dvoupatrový špejchar. Jeho dnešní podoba sice pochází z doby kolem roku 1680, ale někdy v polovině 15. století na jeho místě stála malá tvrz, nebo jiné panské sídlo; jeho pozůstatky byly objeveny při rekonstrukci památky. Ve druhé fázi bude opraveno soukromé obytné stavení do podoby, kterou získalo po přestavbě v roce 1892, a která je dnes jen těžko viditelná. Současní majitelé si ale nenechávají nic pro sebe a tak v opraveném špejcharu otevřeli muzeum mapující život ve Středním Povltaví a pořádají spoustu kulturních akcí a výstav, na tak malou vesničku nevídaných!

Druhou skupinu zajímavostí tvoří památky na židovské osídlení, které je zde doloženo již od počátku novověku a v polovině 19. století je v Drážkově doloženo 20 židovských rodin. Tehdy si zde také postavili synagogu, která byla v 50. letech 20. století změněna na sídlo obecního úřadu, a v této podobě tu stojí dodnes. Dva kilometry jihozápadně od obce stojí uprostřed lesů na vrchu Radobylka židovský hřbitov, založený v roce 1680. Za kamennou bránou se dochovala márnice z roku 1850 včetně kamenného stolu na provádění tahary - rituálního omytí a přípravy mrtvého k pohřbu, prováděné pohřebním bratrstvem chevre kadyša. Po několika rozšířeních má dnes hřbitov rozlohu 2809 m² a dochovalo se na něm přes 300 náhrobků od roku 1681 do roku 1936. Barokní žulové stély jsou zdobeny symboly a rostlinnými ornamenty.

Až si budete výlet do Drážkova plánovat, určitě se bude hodit informace o otevírací době Váchova špejcharu - otevřeno je od 15. května do 31. srpna denně mimo pondělí a úterý od 10 do 17 hodin a od 1. září do 15. října v pátek, sobotu a neděli od 12 do 17 hodin. Telefonicky si ale lze domluvit individuální termín návštěvy kdykoliv.

Více na www.vachuv-spejchar.cz.

Roman Šulc, 2011

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK