Cesty a památky

Země poznané » cestopisy Česko » Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Česká republika (červen 2016, Časopis Turista 07/2016)

V Kolíně přibyla v roce 2015 kromě nové rozhledny z bývalého vodojemu (viz Turista 1-2/2016) ještě drobná stavba další rozhledny Maják na východní špici Kmochova ostrova. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 194 metry a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 4 metry (8 metrů nad hladinou řeky) lze vystoupat po točitém schodišti. Vzhledem k umístění se z rozhledny nabízí pouze omezený výhled na poklidný tok řeky Labe, významnou technickou památku Masarykům most s hydroelektrárnoum Formánkovský a Podskalský mlýn a na zadní frontu domů historického jádra Kolína s postupně revitalizovaným zámkem.

Kmochův ostrov (rozloha cca 6 ha) nese svůj název až od roku 1932 a pojmenován byl tehdy na počest známého kolínského kapelníka Františka Kmocha, který má v centrální části ostrova i svůj pomník. Jedná se o jeden ze dvou labských ostrovů v Kolíně, který se původně nazýval Oběšenec. V 18. století na něm byla zřízena střelnice kolínských ostrostřelců, která zde fungovala až do roku 1864, než byla vojenská posádka přeložena do Hradce Králové. Ostrov se tehdy otevřel veřejnosti a kolínský Sokol (jeden z nejstarších v Čechách) zde již ve 2. polovině 19. století zřídil plovárnu, pořádal veřejná cvičení a od roku 1872 pravidelné promenádní koncerty. V roce 1908 vnikla krásná stylová dřevěná restaurace (nedochovala se, ale uvažuje se o jejím znovupostavení) a dřevěný altánek. U rozhledny Maják byla v roce 2015 na břehu Labe umístěna socha významného kolínského rodáka, slavného fotografa Josefa Sudka, který neopakovatelným způsobem fotografoval Kolín, jeho okolí a řeku Labe.

Dnes je Kmochův ostrov využíván převážně k rekreačním účelům a jedná se o oázu klidu prakticky v centru města. Naleznete zde přírodní amfiteátr (2008), přístaviště výletních lodí, stanoviště vodních šlapadel a devítijamkové discgolfové hřiště otevřené v roce 2012 (šlapadla i pomůcky pro discgolf si lze vypůjčit květen - září). Ostrov je přístupný je ze strany od města (přímo od železniční zastávky Kolín zastávka) železnou lávkou z roku 1885 a se zálabským břehem ho spojuje 159 metrů dlouhá visutá lávka z roku 2005.

Roman Šulc, 2016

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK