Cesty a památky

Země poznané » Mostar a vodopády Kravice

Mostar a vodopády Kravice (září 2015, Bosna a Hercegovina)

Na jeden den v Bosně a Hercegovině

Do Bosny a Hercegoviny (BiH) jsme během naší dovolené zavítali dvakrát. V podstatě lze konstatovat, že tentokrát jsme navštívili pouze jen Hercegovinu (také Humska zemlja), což je historický region BiH, který ale nemá přesně stanovené hranice. Poprvé jsme jeli přes město Neum na jihu země (a jediné místo, kde má BiH přístup k Jaderskému moři, pouze 21 km pobřeží) do Dubrovníku a zpět, stavili jsme se tu na výborné kávě v restauraci s výhledem na Neumský záliv. Druhý výlet byl cílený, jeli jsme navštívit historické město Mostar a vodopády Kravice.

Z Drveniku jsme do Mostaru dojeli za 1,5 hodiny (89 km), přes přechod Metkovič, kde ovšem nebylo žádné zdržení, jen zběžná kontrola dokladů. Zpět z Mostaru jsme se vraceli přes město Međugorje (Medžugorie), známé poutní místo, k vodopádům Kravice (40 km, 50 minut) a zpět od vodopádů přes hraniční přechod Crveni Grm do cíle Drvenik, Gornja Vala (56 km, 1 hodina).

Překvapilo nás, že v BiH je výrazně levněji než v Chorvatsku, například litr benzínu stál 1,86 konvertibilní marky (26,10 Kč). Takže jsme natankovali plnou nádrž.

Mapa

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK