Cesty a památky

Kolínsko » Bašta » Baštecký mlýn

Baštecký mlýn

Bašta, Starý Kolín, Industriál, Mlýny

Mlýn začal stavět v roce 1560 pro město Kutná Hora kutnohorský měšťan Jan z Vorličné, mletí je poprvé písemně doloženo v roce 1564. V roce 1566 byl přes labský náhon postaven most, protože po dokončení veletovského jezu stoupla v náhonu voda tak, že nebylo možno ho překročit či přebrodit.

Ve vlastní režii řídil kutnohorský horní úřad provoz mlýna jen několik prvních let, poté byl pronajímán nájemným mlynářům, jako první byl od roku 1564 Jan Nosek. Tehdy měl mlýn 4 moučná kola, pekárnu na chleba s pecí a pila, kde se řezalo dřevo pro potřebu kutnohorských dolů. Následovala celá řada nájemných mlynářů, až ho v roce 1723 do nájmu získal Jakubu Mazauch, během jehož působení mlýn v roce 1727 vyhořel. Z tohoto důvodu se horní úřad rozhodl mlýn Mazauchovi prodat a od té doby byl výhradně v soukromém držení. Jeho potomci ho drželi až do roku 1833, kdy mlýn koupili Ignác a Alžběta Radovi. Po nich vlastnili mlýn od roku 1857 Leopold a Marie Duškovi, kteří přišli o majetek v exekuci v roce 1865, kdy ho v dražbě koupili Josef a Anna Müllerovi. Této rodině patřil mlýn do roku 1889, kdy ho koupili manželé Franclovi a od jejich syna Lamberta Francla ho pak po požáru v roce 1910 získal Vojtěch Loupal. Peníze mu tehdy půjčil jeho tchán, Josef Ort, mlynář v prvním plně automatizovaným mlýně v Čechách v Košticích na Ohři, a tak i baštecký mlýn byl záhy automatizován. Za tímto účelem byly instalovány i dvě Francisovy turbíny, které ještě v roce 1927 zásobovaly elektřinou nejen Starý Kolín, ale i celý kutnohorský okres.

Obilí se ve mlýně mlelo do roku 1928, kdy opět vyhořel a po opravě byl používán jako sklad a koželužna. V roce 1938 se dostal majetek Loupalů do konkurzu a když ho pak v roce 1942 koupil podnikatel Jaroslav Kříž, začal zde budovat továrnu na výrobu kožešinové konfekce. Křížům byl podnik v roce 1948 komunisty znárodněn a dostal jméno KARA, kožešnické závody, n. p., Starý Kolín. V letech 1949-55 zde sídlilo i vedení podniku, které se pak přesunulo do Trutnova.

Dne 3. října 1999 mlýn opět vyhořel a po požáru bohužel musela být stržena charakteristická věž.

Fotogalerie

Bašta - bývalý Baštecký mlýn coby podnik Kara (80. léta 20. století)

Mapa

Poloha

Mlýn stojí na severním okraji místní části Bašta.

GPS: 50°1'0.295"N, 15°17'44.185"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK