Cesty a památky

Kolínsko » Býchory » pavilon Fortuna

pavilon Fortuna

Býchory, Příroda, Prameny a studánky

Pavilon „Fortuna“ byl postavený v roce 1914 firmou Hrůza a Rosenberg z Prahy na náklad hraběnky Marianne Czáky-Széllovou, manželky houslisty Jana Kubelíka nad pramenem minerální vody. Ten byl náhodně objeven v letech 1913-14 proutkařkou Charlotou Tüközy d'Algyest z Piešťan, která byla pozvána k vyhledání nového zdroje pitné vody pro zásobování býchorského zámku. V okolí Býchor označila celkem 7 pramenů (nejhlubší byl v hloubce 120 metrů přímo v zámeckém parku), které následně vyvrtala firma Artesia Praha. Pavilon stojí nad jediným, který z nich byl po analýze vody označen jako minerální, vyvěrající z hloubky 50 metrů. V roce 1992 byl pavilon vandalsky poničen, byla stržena měděná střecha a tepané výplně dveří. Postupně došlo k úplné devastaci památky, které se v roce 2017 ujal zapsaný spolek FORTUNA BÝCHORY, jehož cílem je uvedení místa do původního stavu.

Pavilon tvoří okrouhlá železobetonová stavba zaklenutá kopulí, původně pokrytá měděným plechem a uzavřená umělecky kovanými dveřmi. Uvnitř původně stávala socha Hygie, držící číši, z které tekla minerální voda.

Fotogalerie

Býchory - pavilon Fortuna, celek (2018)Býchory - pavilon Fortuna, interiér (2018)Býchory - pavilon Fortuna, fontána (2018)Býchory - pavilon Fortuna, klenba (2018)

Zdroj informací

Zatloukal V.: V Bejchorách bejvávalo, obecní úřad Býchory 1997.

Mapa

Poloha

Pavilon Fortuna se nachází na soukromém pozemku v lese Spálenka za vsí při silnici do Němčic.

GPS: 50°4'35.570"N, 15°16'50.110"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK