Cesty a památky

Kolínsko » Červené Pečky » socha sv. Jana Nepomuckého

socha sv. Jana Nepomuckého
*

Červené Pečky, Sochy a sousoší

Socha z roku 1879 od bratří Jiříčků z Hořic. Původně stávala na kamenném mostě Na Pazderně, kde nahradila starší sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1817, pořízenou z nadace Josefy Bachmannové Hrubé z Gelenj (Jelení), kterou zničil neznámý vandal (shodil ji z mostu do potoka, kde se rozbila o kameny) v roce 1878. Aby byla socha uchráněna před zničením po roce 1918, byla přesunuta nejprve před vchod do kostela, v 50. letech 20. století byl uražen kříž a socha byla po ulomení svatozáře z veřejného prostranství uklizena na bývalý hřbitov za kostel. V roce 2009 byla socha restaurována ze sdružených prostředků církve a obce sochařem Josefem Pospíšilem z Kutné Hory a přemístěna zpět na prostranství před kostelem.

Na novodobém hranolovém odstupněném soklu s rovnou římsou z roku 2009 je umístěna vlastní pískovcová socha, vysoká i se základnou 160 cm. Základnu tvoří hranolový podstavec, ukončený profoílovanou římsou, a malý soklík, nesoucí vlastní sochu. Světec je zobrazen v mírně strnulém postoji v kontrapostu pravé nohy, oblečený do kanovnického chórového oděvu, tedy v klerice s kožešinovou pláštěnkou a s biretem, v levé ruce drží palmový list. Do úplnosti soše i po restaurování chybí kříž a svatosář, odstraněné v době komunismu.

Prohlášení za památku

Socha sv. Jana Nepomuckého byla spolu s kostelem Narození Panny Marie a ohradní zdí s bránou kolem kostela zapsána 31. prosince 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 38010/2–706.

Fotogalerie

Červené Pečky - socha sv. Jana Nepomuckého (23. 7. 2012)Červené Pečky - socha sv. Jana Nepomuckého (2013)Červené Pečky - socha sv. Jana Nepomuckého, polodetail (2019)Červené Pečky - socha sv. Jana Nepomuckého, detail (2019)Červené Pečky - socha sv. Jana Nepomuckého na původním místě u kostela (2006)

Mapa

Poloha

Socha stojí na veřejném prostranství před kostelem.

GPS: 49°58'38.538"N, 15°12'28.687"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK