Cesty a památky

Kolínsko » Červené Pečky » sousoší Immaculaty

sousoší Immaculaty
*

Červené Pečky, Sochy a sousoší

Sousoší Neposkvrněné Panny Marie (Immaculaty) opatřené datem 1724 a v chronogramech 1741, má tedy nejasnou dobu vzniku. Za autora je podle posledních průzkumů považován kutnohorský sochař František Martin Katterbauer nebo jeho syn Bernard Antonín Katterbauer, který otcovu dílnu převzal v roce 1730. V roce 2008 bylo sousoší restaurováno kutnohorským sochařem Josefem Pospíšilem.

Sousoší je vytvořeno z kutnohorského žlutého pískovce. Sestává se z podstavce umístěného na třech schodovitých stupních, na kterém je odstupněný sokl ukončený římsovou hlavicí, dole doplněný dvojicí stlačených volut. Na přední straně soklu je v obdélném zrcadlovémh rámu se segmentově vykrojenými rohy nápis: SUBTII UMPRAE SIDIUM A(NNO) 1724 a následuje nápis s chronogramem (1741), na zadní straně je ve stejném rámu dedikační latinský nápis s chronogramem (1741), v kterém je zmíněno jméno František Jiří. Na hlavici je umístěna zeměkoule obtočená hadem, po jejiž stranách sedí dva modlící se andílci, nesoucí stojící postavu Panny Marie Immaculaty s rukama sepjatýma k modlitbě a s pohledem upřeným k nebesům. Oblečena je do splývavého spodního šatu a svrchního pláště, který v mohutné esovité křivce vlaje nad jejím levým kolenem.

Prohlášení za památku

Sousoší je zapsáno do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 21450/2–709.

Fotogalerie

Červené Pečky - sousoší Immaculaty, celek (2019)Červené Pečky - sousoší Immaculaty (2019)Červené Pečky - sousoší Immaculaty (2019)Červené Pečky - sousoší Immaculaty, detail (2019)Červené Pečky - sousoší Immaculaty, přední strana soklu (2019)Červené Pečky - sousoší Immaculaty, zadní strana soklu (2019)

Mapa

Poloha

Sousoší stojí uprostřed náměstí 1. máje.

GPS: 49°58'44.220"N, 15°12'37.420"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městysi ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK