Cesty a památky

Kolínsko » Český Brod » cukrovar (zaniklý)

cukrovar (zaniklý)

Český Brod, Industriál, Továrny

Již v roce 1863 vznikla myšlenka postavit v Českém Brodě rolnický cukrovar, nepodařilo se však sehnat potřebný počet zájemců z řad rolnictva. Koncem roku 1867 se ustavil spolek pro postavení cukrovaru, který umožnil upisovat akcie všem občanům (významným akcionářem se stal například kolínský židovský obchodník Mojžíš Petschek).

S vlastní stavbou Spolkové továrny na cukr se započalo na jaře roku 1868 ještě před vydáním oficiálního stavebního povolení. V roce 1892 českobrodský cukrovar koupil majitel černokosteleckého velkostatku kníže Jan z Liechtenštejna a nechal ho přestavět a rozšířit. Přestavbu provedl stavitel Josef Blecha z Prahy – Karlína, strojní zařízení dodala firma Märky, Bromovský & Schulz z Prahy. V roce 1910 podnik získala akciová společnost Pečecká rafinerie cukru, kníže Jan z Liechtenštejna byl jejím významným akcionářem. V roce 1945 byl podnik znárodněn a nesl název Cukrovar a rafinerie cukru, n. p. Český Brod, od roku 1957 spadal pod národní podnik Kolínské cukrovary.

Cukrovar byl zbourán mezi roky 2003 až 2006, v roce 2005 byl odstřelen komín. Zachována zůstala pouze bývalá správní budova s byty, skladiště cukru, část budovy bývalé cukerní půdy a silo na cukr. V vroce 2019 byla schválena zástavba areálu bývalého cukrovaru společností NELI S.P.A., a.s. bytovými domy s více než tisíci byty pod názvem Liblické předměstí.

Fotogalerie

Český Brod - cukrovar, brána (2022)Český Brod - cukrovar před demolicí (2003)Český Brod - cukrovar, krabice na cukr (50. léta 20. století)Český Brod - cukrovar, obal na cukr (80. léta 20. století)Český Brod - cukrovar (1910, archiv Daniela Froňka)

Zdroj informací

Industriální topografie

Mapa

Poloha

Bývalá správní budova čp. 214 zaniklého cukrovaru se nachází v ulici Krále Jiřího naproti budově železničního nádraží.

GPS: 50°4'33.783"N, 14°51'59.155"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK