Cesty a památky

Kolínsko » Český Brod » smuteční obřadní síň

smuteční obřadní síň

Český Brod, Funerálie, Hřbitovní kaple

Smuteční občadní síň od architekta Luďka Hanfa z roku 1958. Jedná se o první smuteční sín, na které se u nás projevily principy západní architektury s ranými prvky tak zvaného bruselského stylu. V roce 2010 byla vyměněna okna a interiér byl vymalován, přičemž některé typické prvky vnitřní výzdoby byly bohužel odstraněny. V roce 2011 byla opravena střecha. V současné době se diskutuje uvedení stavby do původní podoby.

Stavba  ve tvaru kubusu o čtvercovém půdorysu a s plochou střechou, jejímž základem je železobetonová konstrukce a výplňové cihelné zdivo. Konstrukčně i vizuálně je stavba pojata tak, že spodní část tvoří odlehčená pilířová konstrukce nese kubus z režného zdiva. Spodní část stavby je omítnutá a ze tří stran dělená pravidelným rozestupem vertikálně obdélných okenních otvorů. Vstup stejného rozměru jako okna je uprostřed pětiosého hlavního průčelí a kryje jej širší přímá markýza se zkosenými stranami. Postranní průčelí jsou rovněž o pěti osách. Horní větší část stavby tvoří mírně vystupující plocha z režného zdiva v omítnutém úzkém lisénovém rámci. Při zadním průčelí je nižší omítnutá část stavby s technickým zázemím. Výraz stavby byl bohužel poznamenán nevhodnými novodobými výplněmi, zčásti i těžší plechovou střechou a přístavbou zázemí.

Z původního vybavení** v bruselském stylu se dochovaly kovové prvky od významného sochaře a kováře Pavla Krbálka a to vstupní kovová vrata se stylizovanými motivy křížů, v interiéru pak 16 atypových kovových stropních svítidel s motivy dvou jehlanů a rozměrná kovová plastika s motivy trojúhelníků a jehlanů. Výtvarně řešené kovové pruty v okenních otvorech byly bohužel odstarněny při novodobých úpravách.

Obřadní smuteční síň je architektonicky jednoduchá, geniálně promyšlená a tedy nadčasová stavba s unikátně dochovanými typicky bruselskými abstraktními prvky vybavení interiéru. Tato skromná, ale vznešená síň patří k nejhodnotnějším dílům poválečné sakrální architektury u nás. 

Prohlášení za památku

Smuteční obřadní síň je poněkud opomenutým architektonickým skvostem moderní architektury, který na své docenění teprve čeká a je navržena na prohlášení na památkovou ochranu.

Mapa

Poloha

Smuteční obřadní síň je situovaná v ose vstupu městského hřbitova na jižním okraji města.

GPS: 50°4'7.936"N, 14°51'42.006"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK