Cesty a památky

Kolínsko » Chotouň » studánka Prokopka

studánka Prokopka

Chotouň, Příroda, Prameny a studánky

Původ studánky je úzce spojen se svatoprokopskou legendou, podle které když rodiče sv. Prokopa marně hledali pitnou vodu v okolí rodného dvorce, vzal malý Prokop proutek, který zarazil do země tak prudce, že na tom místě vytryskl pramen. Objevení pramene je tak považováno za vůbec první světcův zázrak.

Prokazatelně upravena byla až v roce 1708, kdy nad ní byla postavena socha sv. Prokopa s krytem studánky z pískovcových desek. Na korunní římse krytu studánky je uveden nápis o opravách v letech 1740 a 1841: PRIMO RENOVATUM MDCCXL ET MDCCCXXXI a na zadní straně soklu sochy sv. Prokopa pak další nápis o úpravě studánky v roce 1831: WSSECKO KE CTI A CHWALE SWATEHO PROKOPA Z NAKLADU CHOTTOUNSKZCH SAUSEDU TATO STUDANKA W NOWE OPRAWENA. LETA PANE 1831.

Studánka se stala v průběhu let uctívaným místem a voda z ní byla považována za zázračnou a léčivou. Proto také v jejím okolí vznikly v 18. století malé lázně. traduje se, že tato voda má velmi pozitivní vliv na mužskou potenci a u žen zase příznivě ovlivňuje otěhotnění s tím, že po užívání zdejší vody se rozhodně narodí dívka. Skutečností je, že obecní úřad velmi bedlivě sleduje kvalitu vody ze studánky pravidelnými hygienickými rozbory, a že voda je vyhodnocena jako mimořádně kvalitní a nezávadná. Voda ve studánce nikdy nezamrzá.

Prohlášení za památku

Studánka je zanesenaa v Národním registru pramenů a studánek pod číslem 1918.

Fotogalerie

Chotouň - studánka Prokopka se sochou sv. Prokopa (2007)Chotouň - studánka Prokopka (2008)

Mapa

Poloha

Studánka vyvěrá uprostřed návsi před kostelem pod sochou sv. Prokopa.

GPS: 50°4'0.620"N, 14°57'23.670"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK