Cesty a památky

Kolínsko » Doubravčice » křížek manželů Slánských

křížek manželů Slánských

Doubravčice, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Křížek z roku 1851 postavený nákladem Jana a Anny Slánských, kteří drželi pole naproti křížku, patřící k jejich selské usedlosti čp. 18 (dnes dům čp. 60) v Doubravčicích. Křížek byl postavený na místě dřevěného kříže, zakresleného v jozefínském katastru z roku 1785 i v mapách z roku 1841. V roce 2010 byla vyměněna původní porcelánová (poničená) soška za kovovou od Heleny Cíglerové. V roce 2017 byl křížek poničen vandaly a následně byl v září 2018 opraven nákladem obce Doubravčice.

Kříž je zhotoven ze světlého pískovce a skládá se z podstavce, na kterém je obdélná základna s autentickým nápisem LÉTA PÁNĚ 1851. Hranolový sokl ukončuje římsa, na kterou dosedá vysoký čtverhraný sloup ukončený poslaceným korpusem Krista. Na čelní straně soklu je nápisová deska z černého leštěného granitu z roku 1965 s chybným jménem stavitelů křížku (chyby se dopustil kameník, přepisující nápis na novou desku): TENTO SWATÝ KŘÍŽ JE NÁKLADEM JANA A ANNY BLANSKÝCH ZS POČESTNÉ OBCE DUBRAVČICE LÉTA PÁNĚ 1851.

S objektem křížku souvisí tragická událost z noci 24. dubna 1909, kdy se na něm oběsil rolník Josef Hrdlička z Doubravčic. Důvod není znám, byl otcem šesti dětí a sedmé jeho těhotná manželka právě očekávala. Ten večer si stěžoval na bolest hlavy, šel se projít a když se dlouho nevracel, našli ho oběšeného na volském postroji a u křížku hlídkujícího jeho psa.

Fotogalerie

Doubravčice - křížek manželů Slánských (2022)Doubravčice - křížek manželů Slánských v krajině (2022)

Mapa

Poloha

Křížek stojí západně za vsí při silnici do Masojed.

GPS: 50°1'16.209"N, 14°46'51.899"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK