Cesty a památky

Kolínsko » Doubravčice » křížový kámen

křížový kámen
*

Doubravčice, Kameny, Hraniční kameny

Gotický středověký hraniční kámen, kterým byly po roce 1358 vyznačeny hranice panství rytířů Bohunka a Litolda z Chrástu, sídlících na tvrzi Chrást. V tomto roce oba jmenovaní páni vedli doložený spor o hranice svého panství s cisterciáky z Klášterní Skalice, kteří si nedaleko vystavěli hrad Šember. Páni z Chrástu svůj spor vyhráli, neboť své nároky prokázali staršími královskými listinami, což dokládá listina datovaná 27. říjnem 1358 sepsaná na tvrzi v Lažanech. Kámen v roce 1965 objevil Jaroslav Kudrnáč při archeologickém průzkumu areálu hradiště Staré Zámky a nechal ho znovu na místě nálezu vztyčit. V roce 2019 byl kříž poškozen při těžbě dřeva Školním lesním podnikem Kostelec nad Černými lesy, následně byl v roce 2021 opraven a doplněn restaurátorem Bohumilem Pánkem z Říčan. V červenci roku 2021 byl opravený kříž osazen na původní místo.

Kámen o tvaru čtyřbokého hranolu z opracované ruly načervenalé barvy o celkové délce 110 cm. V nadzemní části měří 40 x 30 x 60 cm, na jeho přední straně je vytesán 18 cm velký klínový kříž, který ovšem nemá vztah k účastníkům sporu, ani majitelů sousedních pozemků, ale značí prostě křížení, kudy prochází hranice. Podobný kámen se dochoval u Horních Krut.

Fotogalerie

Doibravčice - kžížový kámen, situace (2010)Doibravčice - kžížový kámen, detail (2010)Doibravčice - kžížový kámen, natáčení Toulavé kamery, Jan Kubka (2010)Doibravčice - kžížový kámen, natáčení Toulavé kamery, Jiří Jindřich a Alena Kvasničková (2010)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Neuvádím přesnou polohu kamene z obav o jeho poškození nebo krádež.

GPS: 50°0'21.843"N, 14°48'27.168"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK