Cesty a památky

Kolínsko » Habrkovice » Ringelland

Ringelland

Habrkovice, Ostatní pozoruhodnosti

Bývalý statek v Habrkovicích by dnes již jistě byl jen další odpudivou ruinou, jakých je na okrajích vesnic v zemědělském Polabí dost a dost. Dnes Vás k němu ale od všech hlavních silnic v okolí dovedou poutače s nápisem „Sibiřští tygři“, což dává tušit nevšední setkání. Po překonání počáteční nedůvěry se totiž ocitnete na skutečně jiné planetě, v báječném světě rodiny Ringelových, který si sami nazvali Ringelland. Zakoupením opuštěných hospodářských budov v roce 2003 si splnili manželé Olga a Ivan Ringelovi se syny Janem a Tomášem svůj sen o vlastním cvičitelském zázemí poté, co se po roce 1990 zanikla organizace Státní cirkusy a oni byli nuceni několik let se svými zvířaty putovat Evropou.

Pan Ivan Ringel, hlava celého projektu, poprvé vstoupil do tygří klece jako šestnáctiletý učeň v roce 1961 a kouzlu těchto velkých koček beznadějně propadl na celý život. Vyučil se totiž chovatelem cizokrajných zvířat a spolu se svou pozdější ženou Olgou pracovali jako ošetřovatelé v zoologických zahradách Dvůr Králové nad Labem a Jihlava, ve Dvoře Králové pod vedením Josefa Vágnera, s kterým dokonce Ivan jezdil na odchyt zvěře do Afriky. Láska k tygrům ho ale nakonec přivedla do cirkusové manéže, kde se věnoval jejich výcviku a tehdy projel se svým vystoupením celou Evropu. Dodnes každému rád povypráví s neuvěřitelným zaujetím o neopakovatelných smíšených vystoupeních levhartů, tygrů, lvů, jaguárů a černého pantera. Při výcviku nikdy nepoužíval bič nebo klacek, ale vždy šel do osobního kontaktu se zvířetem, tělo na tělo. Výsledkem byl respekt a důvěra, které si u svých svěřenců získal a k vrcholným číslům patřilo třeba vsunutí vlastní hlavy do rozevřené lví tlamy. Manželka Olga se věnovala výcviku také a mezi její špičkový výkon patří umělý odchov a výcvik hrocha Davídka, který v letech 1986–88 jako jediný na světě pracoval v manéži spolu s pěti tygry.

Synové Ivan a Tomáš se pochopitelně vydali dráhou svých rodičů a Tomáš dokonce absolvoval přírodovědeckou fakultu Karlovy University v oboru odborná biologie a zoologie obratlovců. Dnes pomalu přebírají všechny zkušenosti svých rodičů a vytváří budoucí podobu jejich vlastního světa, kde žijí šťastná zvířata spolu se šťastnými lidmi, Ringellandu.

Práce se zvířaty se stala celoživotním posláním této rodiny, která se vzdala všech požitků současnosti a místo vlastního pohodlí buduje s neúnavnou péčí a obrovským nasazením domov pro své chráněnce. Jistě Vás potěší pohled na krásné lvice Elzu, Romu, Sakynu a Neli a na skupinu tygrů vedenou mohutným devítiletým samcem Bajkalem, který dohlíží nad tygřicemi Sumbou, Tajgou a Munou a také nad svými dvouletými potomky Tajmírem, Kamou a Rajou a nakonec i nejmladšími ročními koťaty Rádžou, Cindy a Samirou. Ve venkovních výbězích Vás ohromí mohutný hroch Davídek, narozený v roce 1986, a hned vedle potěší setkání s kamerunskými kozami, králíky, morčaty, želvami nádhernými a také slepicemi hedvábničkami, sebritkami a brahmánkami. A co si nenechte ujít, to je pozorování jinak nočních tvorů, které v ZOO obvykle uvidíte jen spát – a to dikobrazů. Potěší Vás Pichláček s Bodlinkou a jejich tři děti Jeníček, Mařenka a Jehlička, které budete moci nakrmit piškoty a pohladit po nebezpečně vypadajících ostnech.

Ringelland je otevřen všem zájemcům denně na prohlídku zvířat v čase 10:00 – 17:00 hodin zdarma, dobrovolný příspěvek na krmení nebo předem dohodnuté přilepšení potravy z vašich zdrojů jsou vítány. V období duben – říjen každou sobotu a neděli se ve 14:00 hodin koná hodinové vystoupení s výcvikem zvířat, vstupné 100 Kč, děti 50 Kč.

Fotogalerie

Bývalý statek, dnes RingellandIvan Ringel a hroch DavídekKozy kamerunskéTomáš Ringel se svými dikobrazyDikobrazy Bodlinka a PichláčekDiváci na představení v aréněVýcvik lvůLvi vypadají velmi mírumilovně nebo spíš ospale?Tygr TajmírRoční tygřata Rádža, Cindy a SamiraTygr sibiřský je nádherné zvíře.

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Ringelland se nachází na jižním okraji vsi v areálu bývalého statku.

GPS: 49°59'52.800"N, 15°22'44.580"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK