Cesty a památky

Kolínsko » Habrkovice » venkovská usedlost čp. 4

venkovská usedlost čp. 4
**

Habrkovice, Venkovské domy, Roubené stavby

Venkovská usedlost s budovami volně uspořádanými kolem dvora z konce 18. století, částečně upravená v 1. pol. 19. století, samostatně stojící špýchárek byl postaven v roce 1823. Jedná se o velmi kvalitní příklad polabské usedlosti, dochované v původním stavu. V roce 2011 byla provedena rekonstrukce roubených částí tesařstvím Jan Rydlo.

Obytné stavení je přízemní, částečně roubené a částečně zděné, na obdélném půdoryse se sedlovou, na východě zvalbenou střechou, krytou šindelem. Na západě na něj přímo navazuje hospodářská přístavba chléva se sedlovou střechou s vyšším hřebenem, než u obytného stavení, a kryté taškami. Před obytnou chalupou stojí patrový špýchárek na obdélném půdoryse, završený sedlovou střechou. Z kamenné stodoly se dochovaly pouze zbytky obvodového zdiva. Areál je ze severu (a částečně i z jihu) vymezen dřevěným plotem s brankou, vedoucí na jih.

V domě se narodil, pracoval a působil významný dramatik a politik Jan Kopecký, viz pamětní deska.

 

Prohlášení za památku

Venkovská usedlost čp. 4 byla zapsána 3. května 1958 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 23903/2–1228.

Fotogalerie

Habrkovice - usedlost čp. 4, celkový pohled (2010)Habrkovice - usedlost čp. 4, obytný dům (2010)Habrkovice - usedlost čp. 4, špýchar (2010)

Mapa

Poloha

Venkovská usedlost leží na návsi při silnici do Záboří nad Labem.

GPS: 49°59'58.120"N, 15°22'41.150"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK