Cesty a památky

Kolínsko » Hatě » dům čp. 16

dům čp. 16
*

Hatě, Venkovské domy, Zděné stavby

Výzdoba fasády a brány domu pochází od Bedřicha Pokorného z doby kolem roku 1913, protože vykazuje stejné ornamentální prvky s datovanou fasádou domu čp. 24 v Nesměni. Bohatý secesní listový motiv zde tvoří rámec reliéfního obrazu, zachycujícího mládence sedícího na koni a děvče, které mu mává šátkem. Obě postavy jsou v lidovém kroji, který nápadně připomíná kroje moravské. Tento reliéf je centrálním prvkem výzdoby celého průčelí domu, které se dochovalo pouze torzálně a je poznamenáno mladšími úpravami, zejména výměnou oken a mladší šedou škrábanou omítkou, která nahradila původní bohatou výzdobu. Podle sdělení současného vlastníka se rostlinné prvky výzdoby táhly po celém výšce průčelí a listový secesní dekor pak rovněž nahrazoval patrovou římsu. Tato bohatá fasáda byla údajně provedena na straší omítku, která se uvolňovala o opadávala.

Součástí výzdoby usedlosti byla rovněž úprava vjezdové brány, dnes rovněž dochovaná pouze torzálně. Po stranách záklenku hlavního vjezdu jsou umístěny reliéfy dvou ženských postav, zřejmě alegorií hojnosti, jak nasvědčuje ošatka plná plodů v ruce postavy na pravé straně vjezdu. Atributy druhé postavy zanikly, nelze vyloučit, že držela v rukou květiny či klasy. Nad vrcholem záklenku je umístěn velký kruhový medailon, v jehož ploše je zachyceno dítě krmící ptáčka, tedy prvek stejný jako na fasádě v Nesměni. Na detailu tohoto prvku vidíme zbytek listového dekoru, který z něj vycházel a lemoval záklenek vjezdu.

Fotogalerie

Hatě - dům čp. 16, severní průčelí (2017)Hatě - dům čp. 16, brána domu (2017)Hatě - dům čp. 16, medailon na bráně (2017)Hatě - dům čp. 16, reliéf na bráně (2017)

Zdroj informací

Berková J.: Úpravy fasád obytné zástavby 20. - 30. let 20. století na Kolínsku. Národní památkový ústav Praha 2007.

Berková J.: Sborník ze semináře Vesnická architektura 1. pol. 20. století, str. 19-23. Národní památkový ústav Praha. 2008.

Berková J.: Vesnické secesní fasády na Kouřimsku. Národní památkový ústav Praha 2010.

Mapa

Poloha

Dům stojí na severní straně vesnice při silnice na Jelčany.

GPS: 49°55'9.947"N, 15°3'16.752"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK