Cesty a památky

Kolínsko » Hlaváčova Lhota » zámek (zaniklý)

zámek (zaniklý)

Hlaváčova Lhota, Zámky, Zámky zaniklé

Když v roce 1755 získal zdejší poplužní dvůr (doložený v roce 1522 v majetku Jana Novodvorského) hrabě Filip Krakovský z Kolovrat, nechal při něm v roce 1757 vybudovat barokní zámek s nevelkým parkem. Zámek tehdy tvořila jednopatrová obdélníková budova, krytá mansardovou střechou. Hlavní průčelí bylo zvýrazněno obdélnými okny se šambránami a ozdobným šestiosým středním rizalitem se zaoblenými nárožími. V jeho vrcholu byl bohatě zdobený štít s rodovým erbem a věžička s cibulovou bání. Vpravo a vlevo od rizalitu se táhly prolamované balustrády.

V roce 1764 koupila zámek Barbora Harbuval – Chamaré a až do konce feudálního období byl zámek střediskem malého panství, jehož majitelé se však často střídali. V roce 1803 koupil zámek i s dvorem kutnohorský měšťan Václav Milner, jehož syn Václav Milner ml. nechal přistavět boční křídlo. V roce 1866 ho pak prodal majiteli Svojšického panství Karlu Michnovi Althanovi, který ho v roce 1885 prodal Františku Frauenbergovi. Nový majitel ihned přistoupil k opravě zámku a jeho potomci zde pak žili až do roku 1950. Po tomto roce připadl státu a sloužil potřebám zemědělského družstva, jelikož však nebyl nadále nijak udržován, v roce 1967 musel být stržen.

Z bývalého areálu zámku a poplužního dvora se dochovalo pouze torzo zámecké zahrady, zbytky ohradní zdi se vstupní bránou a zbytky zdiva na rumovištích v areálu. Vedle zámecké brány jsou dvě niky, v jedné je památník padlým v 1. světové válce a ve druhé pískovcový podstavec (zbytek sochy?).

Fotogalerie

Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, zámecká brána (2017)Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, prázdná nika u zámecké brány (2017)Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, zbytky zdí zámeckého parku s bránou (2006)Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, zbytky sutě na místě zámku (2006)Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, bývalá cesta k zámecké bráně (2017)Hlaváčova Lhota - zaniklý zámek, zarůstající cesta k zámecké bráně (2017)

Mapa

Poloha

Zbytky zámku se nacházejí na severním okraji vsi, přístup je po staré zámecké cestě, odbočující přímo k bráně ze silnice vedoucí z Hlaváčovy Lhoty do Borku.

GPS: 50°1'39.272"N, 14°57'3.378"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK