Cesty a památky

Kolínsko » Jevany » vila manželů Schauerových

vila manželů Schauerových
*

Jevany, Venkovské domy, Zděné stavby

Významná funkcionalistická vila z roku 1933 od architekta Vladimíra Grégra, postavená stavební firmou architekta a stavitele Rudolfa Stockara pro rodinu Dr. Antonína Schauera. Okolní pozemek zahradnicky upravil Otakar Fierlinger. Po roce 1948 vilu zabrala Ústřední rada odborů pro rekreaci členů vlády a objekt bez odpovídající údržby zcela zchátral. V 90. letech 20. století provedli noví majitelé citlivou obnovou.

Stavba domu se rozkládá na půdorysu tří traktů, vytvářejících písmeno U, otevírající se na jihovýchodní stranu. Částečně podsklepený dům měl původně své přízemní západní křídlo určené pro provozní místnosti (garáž, prádelna, atd.). Jižní křídlo mělo přízemní zastřešenou sloupovou terasu, nad níž byly v prvním patře ložnice. Celý dům graduje do prostředního traktu s hlavními obytnými prostorami. Při pohledu od severozápadu je viditelný dominantní konvexní rizalit, který je součástí jídelny. Od něj nalevo byl obývací pokoj s luxfery proskleným zaobleným rohem. V jednom z původních návrhů architekt ještě uvažoval o třetím patře, které by tvořila už jen zastřešená, podlouhlá a obloukem zakončená malá terasa. K té však ve finální podobě z neznámých důvodů nedošlo, ale vzhledem k tomu, že dům je situován v mírně svažitém terénu, mohla by terasa vytvářet dominantu, připomínající kapitánské můstky zaoceánských parníků. Kompozici domu doplňoval tvarově příbuzný bazén.

Vila je pokládána za jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb v Čechách. V roce 1960 si vila zahrála ve filmu Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka, natočeného podle povídky Jana Drdy, jako soukromé sídlo velitele gestapa.

Mapa

Poloha

Vila čp. 146 stojí v Pražské ulici nad rybníkem Švejcar.

GPS: 49°58'15.578"N, 14°47'50.920"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK