Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » domy v ulici U Hřiště (Zálabí)

domy v ulici U Hřiště (Zálabí)

Kolín, Městské domy, Město Kolín

Uliční blok domů mezi ulicemi Okružní a Sadová, tvořený původně dvěma patrovými řadovými čtyřdomky a patrovými, samostatně stojícími dvojdomky v nárožích, patřícími ovšem svými vchody již do sousedních ulic. Jedná se o pozůstatek unikátního souboru nájemního bydlení v městských domech a řadových domcích na kolínském Zálabí, jejichž výstavbu Freiwald silně propagoval podle německého vzoru. Téměř neporušená a v původní podobě je tato uliční linie zachována v sousední Sadové ulici.

1. - 2. Domy čp. 674 a 675

Zcela přestavěný nárožní dům na půdorysuu písmene L a na něj navazující dům s výrazným vchodovým rizalitem, vrcholícím ostrým vysokým štítem. Domy byly postaveny v letech 1923-24 podle návrhu Jindřicha Freiwalda, na místě jejich pokračování stojí domy z 50. let 20. století, postavené na místě původních Freiwaldových domů.

3. Dům čp. 676

V původní podobě zachovaný nárožní dům na půdorysu písmene L, který se jako jediný dochoval z řadých domků, postavených v letech 1923-24 podle návrhu Jindřicha Freiwalda.

Fotogalerie

Kolín - ulice U Hřiště, dům čp. 675 (2017)Kolín - ulice U Hřiště, dům čp. 676 (2017)Kolín - zástavba rodinných domů v ulicích U Hřiště a Sadová (1924, foto J. Freiwald)

Zdroj informací

Freiwald J.: Naše stavby, vydáno vlastním nákladem. Praha 1924.

Potůček J., Potůčková V.: Slavné stavby Jindřicha Freiwalda. Vydal Foibos books. Sezemice 2015.

Mapa

Poloha

Ulice U Hřiště spojuje Okružní ulici s ulicí Zličskou, vychází z ní ulice Sadová.

GPS: 50°2'6.986"N, 15°11'53.674"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK