Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » domy v ulici Zborovské (Pražské předměstí)

domy v ulici Zborovské (Pražské předměstí)

Kolín, Městské domy, Město Kolín

1. Dům čp. 1001

Moderní obytný dům z let 2000-01 umístil architekt Ludvík Fabián v hloubi nevelké parcely, přímo na hranu prudkého svahu. Hranolové těleso vily obložené kamenem k sobě při pohledu zdola, z rušné Pražské ulice, poutá velkou pozornost. Z tohoto místa dům působí stabilně, uzavřeně, vyjadřuje pevnost a jistotu. Vstupní jednopatrové průčelí, orientované k jihu, má jiný charakter. Obložené dubovým dřevem, otevřené velkými okny a pavlačemi působí teple a přívětivě. Obě podoby se vzájemně doplňují a souznějí.

Architekt kamenný blok rozrušil vertikálními okenními průřezy, ze severního průčelí lichoběžně vysunul schodišťový rizalit odlehčený nepravidelně rozmístěnými okny. Fasády z amfibolitu, černošedého kamene se zelenými tóny a zajímavou vrstvenou strukturou, svazují ploché mezipodlažní římsy z hlazeného betonu. Ze stejného materiálu dal autor odlít okenní ostění. Symbolický most k tradici, staletími prověřenému tvarosloví a materiálu, je zřejmý, vše je ale nápaditě přetaveno do moderního architektonického jazyka a formy. Interiér charakterizuje úsporná a funkčně řešená dispozice. Velkou část přízemí zabírá propojený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, přístupný z komunikační haly. Z opačné strany přiléhá pracovna a dětská herna. Minimalizované schodiště, odsunuté za obytné prostory, zpříjemňují okenní průhledy. Pěkný prvek představuje jeho lichoběžné rozšíření. Amfibolit se uplatňuje v obložení krbu. Přeneseným venkovním materiálem je i dubové dřevo, které v podobě parket kryje většinu podlah. Zajímavý prostor se nachází v polozapuštěném prvním podlaží. Obsahuje velký pokoj s přímou návazností na bazén „zakopaný“ před vstupním průčelím domu.

Architekt Ludvík Fabián (1972) vystudoval architekturu na pražské ČVUT a na Technické univerzitě v Liberci u Karla Hubáčka a Jiřího Suchomela. Žije v Českých Budějovicích, kde se věnuje převážně rekonstrukcím rodinných domů.

 

Fotogalerie

Kolín - dům čp.1001, jižní průčelí (2009)

Zdroj informací

Švácha R., Hermanová H., Koukalová Š., Novotná E., Schmelzová R a Podrazil j.: Slavné vily Středočeského kraje, FOIBOS BOOKS s. r. o. 2010

Mapa

Poloha

Zborovská ulice vede z ulice Mikoláše vAlše a končí u bývalého vodojemu (dnes rozhledny).

GPS: 50°1'48.643"N, 15°11'1.050"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK