Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Kolínská továrna na kávové náhražky

Kolínská továrna na kávové náhražky

Kolín, Industriál, Továrny

Kolínská továrna na kávové náhražky byla založena v roce 1894 skupinou osmi podílníků v čele s Čeňkem Kříčkou, který je i autorem architektonického projektu továrny. V roce 1898 byla přeměněna na akciovou společnost pod názvem Kolínská továrna na kávové náhražky, kupecký podnik akciový, lidově zvaný podle produkce Cikorka. Od počátku se zde vyráběly kávoviny Zlatá hospodyňka či Žitovka. V roce 1904 byla továrna secesně upravena podle Křičkova návrhu, v průčelním štítu doplněná reliéfem s ochrannou známkou továrny - sokola držícího balíček kolínské cikorky. Závod velmi prudce expandoval, filiálky postupně vznikaly Prostějově (1900), Lublani (1909) a Haliči (1912), po fúzi se závody Buva a Berger v roce 1912 se stal jedním z největší podniků svého druhu v Rakousko-Uhersku. V roce 1917-20 byla postavena moderní pobočka v Písku a v roce 1922 v nedaleké Přelouči. Po požáru a následné obnově ve třicátých letech se skládal z pěti továren a pěti sušáren. Na konci druhé světové války byl poškozen nálety a následně znovu opraven. Po znárodnění spadal pod n. p. Kávoviny se sídlem v Pardubicích, v roce 1953 se stal n. p. Soja Kolín, od roku 1963 byl součástí Čokoládoven Praha. V této době byla továrna vybavena největší kapacitou na zpracování sójových bobů určených k přípravě produktů lidské výživy ve střední Evropě a tak se závod specializoval především na výrobky ze sojových bobů, nugáty, kakaa a další nečokoládové cukrovinky, slavné bylo zejména instatní kakao Granko. V roce 1983 bylo postaveno nové ocelové silo a v letech 1986–87 administrativní budova s vrátnicí.

Po vstupu zahraničních partnerů Nestlé a Danone do Čokoládoven došlo v 90. letech 20. století k zásadní restrukturalizaci a v jejím rámci k prodeji závodu Soja Kolín, kde výrobu přebírá společnost ALTIS Kolín. Ta své aktivity později spojila s berounskou firmou Chocoland Beri, lídrem na trhu sezónních čokoládových figurek a jediným výrobce ledové čokolády v České republice. Výroba byla koncentrována do kolínské továrny, kde mohlo dojít do rozšíření sortimentu. Na přelomu roku 2013 a 2014 dochází k fúzi obou spolupracujících společností Altis Kolín a Chocoland Beri do nové firmy pod společným názvem CHOCOLAND a.s. Ta navazuje na původní výrobní program a patří mezi přední producenty a distributory cukrovinek a potravinářských polotovarů na českém a slovenském trhu. 

Fotogalerie

Kolín - původní budova Kolínské továrny na kávové náhražky (2018)Kolín - původní budova Kolínské továrny na kávové náhražky, znak ve štítu (2018)Kolín - původní budova Kolínské továrny na kávové náhražky, vročení přestavby (2018)Kolín - Kolínská továrna na kávové náhražky (1972, foto Jaroslav Kronus)Kolín - Kolínská továrna na kávové náhražky (1921)Kolín - Kolínská továrna na kávové náhražky (1897)

Zdroj informací

Jouza L. a kol.: Historie a současnost podnikání na Kolínsku. Nakladatelství Městské knihy s.r.o. 1999

Pejša J.: Technické památky města Kolína. Vydalo město Kolín 2015.

Mapa

Poloha

Továrna se nachází nedaleko železniční zastávky Kolín-Zálabí v Kolíně 5 - Zálabí, v ulici Ovčárecké čp. 305.

GPS: 50°2'16.843"N, 15°12'37.859"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK