Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » lávka na Kmochův ostrov

lávka na Kmochův ostrov

Kolín, Industriál, Mosty

Na tehdejší Dolní ostrov (původně nazývaný Oběšenec) vedla původně dřevěná lávka, která umožňovala přístup na místo konání mnoha společenských akcí a později i sokolských promenádních koncertů. Ačkoliv již v roce 1872 byla shledána poměrně chatrnou, až v lednu roku 1885 schválila městská rada výstavbu nové železné lávky, stojící o několik metrů proti proudu výše než lávka původní. K tomu bylo třeba vykoupit potřebný pozemek od pana Hulíka a založit kamenné pilíře, které v březnu téhož roku vystavěl místní stavitel J. Sklenář*). Na ně pak byla osazena železná konstrukci lávky o hmotnosti 38,6 tun, kterou dodala a na místě smontovala Vojtěšská huť z Kladna. Lávka byla dokončena již na počátku května roku 1885 a od 7. května se začalo vybírat mýtné za přechod na ostrov ve výši 2 krejcarů, později snížené na 1 krejcar (například v roce 1892 se na mýtném takto vybralo 389 zlatých a 12 krejcarů). Na ostrovním konci byla lávka původně ukončena schodištěm, které bylo v roce 1894 nahrazeno rampou, aby se usnadnil přístup i méně pohyblivým občanům. Na městské straně se přístup na lávku uzavíral na noc vraty. Pikantní je v tomto ohledu zápis ze zasedání městské rady 27. července 1904, kde bylo usneseno upravit vrata tak, aby se v noci na ostrov nemohly dostávat kočky z okolních domů. Lávka byla opravena v roce 2015, kdy dostala novou mostovku a osvětlení, původní charakter ale byl zachován.

V roce 2005 byl Kmochův ostrov spojen novou visutou lávkou se Zálabím, čímž vzniklo zcela nové spojení této části města s centrem.

*) Jméno stavitele pilířů je uvedeno kronice města Kolína jako Jan Sklenář (později v Kolíně známý stavitel), v účetní knize ke stavbě lávky je ale uvedeno jméno Josef Sklenář (zřejmě se jedná o chybu, stavitel tohoto jména se před tím ani potom v Kolíně nevyskytoval).

Prohlášení za památku

Lávka není památkově chráněná.

Fotogalerie

Kolín - lávka na Kmochův ostrov, pohled ze vzduchu (2016)Kolín - lávka na Kmochův ostrov, pohled ze západní části ostrova (2016)Kolín - lávka na Kmochův ostrov, pohled z východní části ostrova (2016)Kolín - lávka na Kmochův ostrov, pohled od města (2016)Kolín - lávka na Kmochův ostrov (2016)

Zdroj informací

Pejša J.: Technické památky města Kolína. Vydalo Město Kolín 2015.

Mapa

Poloha

Lávka spojuje Kmochův ostrov s levým břehem Labe v prostoru železniční stanice Kolín zastávka.

GPS: 50°1'51.416"N, 15°11'45.041"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK