Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » německé pozorovatelny

německé pozorovatelny

Kolín, Ostatní pozoruhodnosti

Období výstavby pozorovatelen v okolí Kolína není bohužel nijak písemně doloženo, jisté je pouze to, že při prvním spojeneckém náletu na město, který se uskutečnil 24.srpna 1944 (další následovaly 28.prosince 1944, 15.března 1945 a poslední ještě 18.dubna 1945) zde tyto objekty již stály.

Velké pozorovatelny

Objekt A – nachází se na západní straně města nedaleko bývalého městského vodojemu, přímo v areálu hotelu Villa Romantica v nadmořské výšce 232 m. n. m. Pozorovatelna zajišťovala kontrolu hlavní příjezdové komunikace od Prahy a zejména pak lučebních závodů, významné chemické továrny. Pokrývala také celý vzdušný koridor směrem od Prahy západu.

Objekt B – nachází se v polích na kótě 234,9 m. n. m. na jihovýchodním okraji města poblíž stanice kolínských hasičů. Z tohoto objektu je výhled na východ, na hlavní příjezdovou komunikaci od Čáslavi (tehdy Brna), na nákladové nádraží a na továrny na zálabské straně města.

Objekt C – nachází se na úpatí vrchu Vinice na severovýchodním okraji Kolína na kótě 232 m. n. v. Odtud se otevírá celkový pohled na město, dobře jsou viditelné nedaleké zálabské továrny, zejména KORAMO (tehdy Vaacum oil company) a stejně tak i celé nákladové nádraží.

Malé pozorovatelny – Einmannbunkery

Malé betonové pozorovatelny ve tvaru roury se stříškou, postavené na základové betonové desce velikosti vlastní pozorovatelny. Opatřeny jsou malými betonovými dvířky a některé z objektů jsou vybaveny ocelovou vložkou a zároveň i ocelovými dvířky (ocelová dvířka se dodnes dochovala pouze výjimečně). Jedná se o prefabrikátové výrobky drážďanské firmy Diwydag, vyráběné v letech 1937-44. Tyto pozorovatelny jsou rozsety především v areálu podniku Koramo a v jeho blízkém okolí (například na rozcestí ulic v Sendražicích), jedna z nich se nachází severovýchodně od centra města pod vrcholem Vinice nedaleko od velké pozorovatelny – objektu C. Kolem roku 2008 byla odstraněna další pozorovatelna na úbočí kopce Horka nad Ovčáry.

Prohlášení za památku

Pozorovatelny nejsou památkově chráněné.

Fotogalerie

Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německé pozorovatelny, \Kolín - německá pozorovatelna \Kolín - německá pozorovatelna, \Kolín - německá pozorovatelna, \Kolín - německá pozorovatelna, \Kolín - německá pozorovatelna, \Kolín - německá pozorovatelna Einmannbunker na Vinici (2011)Kolín - německá pozorovatelna Einmannbunker v Sendražicích (2011)Kolín - německá pozorovatelna Einmannbunker na křižovatce v Sendražicích (2011)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Pozorovatelny se nacházejí v bezprostředním okolí města.

GPS: 50°2'31.939"N, 15°13'43.429"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK