Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » řepařská naučná stezka

řepařská naučná stezka

Kolín, Příroda, Naučné stezky

Naučná stezka, která se jako jediná v Česku zabývá historií pěstování cukrové řepy, pohnutými osudy Kolínské řepařské drážky a historií obcí, kolem kterých prochází její trasa, byla otevřena 25. června 2011 spolu se zahájením provozu vlaků Kolínské řepařské drážky do stanice Mlýnek. Ta leží od výchozí stanice 3300 metrů. Stezka je doplněná krytými posezeními, dětskými herními prvky, pohádkovými bytostmi při cestě a tábořištěm vybaveným pro opékání. Pokud se po naučné stezce vydáte, čeká vás 12 zastavení na trase dlouhé 4 kilometry. Jednu cestu můžete absolvovat vlakem a druhou pěšky nebo na kole, nenáročná trasa vedoucí rovinatou krajinou je dokonce vhodná i pro imobilní návštěvníky s doprovodem. Každá souprava totiž vyjíždí vybavená vozem pro přepravu jízdních kol a cestujících na vozíku pro invalidy.

Zastavení 1, 2 a 3 naleznete v areálu nádraží Kolín–Sendražice, a to přímo na nástupišti. Zde se můžete seznámit s trasou, historií Kolínské řepařské drážky, historií cukrovarnictví na Kolínsku a všemi historickými lokomotivami a vozy, které na drážce sloužily v době, kdy byla ještě funkční. Trasa pak pokračuje polní cestou za nádražím k odbočce Černý most, která je v blízkosti původního můstku přes Hluboký potok.

Zastavení 4 je u přejezdu a dozvíte se zde technická data o zmíněném (Černém) mostě, dále o odbočce, která odsud vedla do nedalekého dvoru Františkov, a nakonec také o škodách, které drážka utrpěla během spojeneckých náletů na Kolín v květnu roku 1945 a jak pomáhala při evakuaci obyvatel z bombardované­ho města.

Zastavení 5 je nedaleko, se na kraji pole. Obsahuje informace o cukrové řepě jako významné hospodářské plodině a o cukrovarech v Kolíně a blízkém okolí. Podél levého břehu Hlubokého potoka cesta pokračuje k samotě Výrovna, kde je stejnojmenná zastávka drážky, veřejné tábořiště a další tři zastavení.

Zastavení 6, 7 a 8 seznamují návštěvníky s historickými údaji blízkých obcí, něco údajů z okolní přírody a také informace o všech bývalých úzkorozchodných průmyslových drážkách středního Polabí. Poslední část cesty vede k Písečnému mlýnu, ukrytému v lesích, kde je zatím konečná stanice Mlýnek a také zatím poslední čtyři zastavení naučné stezky.

Zastavení 9 až 12 podrobně informují o aktivitách majitelů kolínského panství na přelomu 19. a 20. století – podnikatelské rodiny Veithů, významného hospodáře Františka Xavera Horského a jeho vnuka Adolfa Richtera, stavitele zdejší řepařské drážky.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky plánuje protažení trati i trasy naučné stezky až k zámku v obci Býchory.

Na řepařské naučné stezce jsme natočili reportáž pro pořad České televize Toulavá kamera, která byla vysílána 23. září 2012. Reportáž si můžete přehrát z našich stránek (naleznete ji pod číslem 39).

Fotogalerie

Kolín - řepařská naučná stezka, úvodní cedule naučné stezky na nádraží Kolín-Sendražice (25. 6. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, informační cedule na zastávce Výrovna (25. 6. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, pohled na Ovčáry z trasy (25. 6. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, krajina naučné stezky u Býchor (25. 6. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, zastávka a výhybna Výrovna  (25. 6. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, trasa stezky u Výrovny (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, trasa stezky, v pozadí vrch Vinice (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, cyklisté na stanici Kolín-Sendražice (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, přeprava cyklistů (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, informační cedule u stanice Mlýnek (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, část trasy absolvovaná vlakem (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, cyklisté na trase (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, cyklisté u Výrovny (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, herní prvky pro děti (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, herní prvky pro děti na trase (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, tábořištš na Výrovně (29. 8. 2011)Kolín - řepařská naučná stezka, zájem o drážku je veliký (29. 8. 2011)

TOULAVÁ KAMERA / CESTOPISY / VIDEA

Mapa

Poloha

Naučná stezka spojuje nádraží řepařské drážky v Sendražicích a konečnou stanici Mlýnek.

GPS: 50°3'5.370"N, 15°13'22.780"E

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK