Cesty a památky

Kolínsko » Kolín » Zálabské kino (bývalé)

Zálabské kino (bývalé)

Kolín, Ostatní stavby, Divadla, sokolovny a spolkové domy

Třípatrový řadový dům z let 1939-40 postavený kolínským stavitelem Josefem Zárubou podle vlastního projektu jako kombinovaný dům obytný a kino se sálem pro 666 diváků. Plány ny stavbu domu podal stavitel Josef Záruba Okresnímu úřadu v Kolíně 20. srpna 1938 a dne 13. ledna 1940 byl na Městském úřadě v Kolíně podepsán kolaudační protokol, který umožňoval promítání s konkrétními výhradami a dodatkem, že po odstranění závad musí provozovatel požádat o superkolaudaci.

Původně se zvažovalo, že kino bude provozovat kolínský Červený kříž, který vlastnil licenci na provoz kina již  od počátku 20. let 20. století. Provozovatelem kina byla ale nakonec rodina Krumlova, která provozovala kino i v Pardubicích, prvním vedoucím kina byl Bedřich Kaiser. Slavnostní otevření se uskutečnilo 20. ledna 1940 promítáním českého filmu „Cesta do hlubin študákovy duše“. Kino bylo pojmenováno "Zálabí", nicméně na některých plánech stavitelství Záruba se vyskytl pracovní název "Bio Viktoria", ale v té době, počátkem německé okupace, nebyl tento název akceptován.

V roce 1945 bylo kino zestátněno a přejmenováno na "Jas" a v letech 1959-60 bylo přestavěno na širokoúhlé promítání, ke kterému bylo otevřeno na základě souhlasu Odboru školství a kultury Městského národního výboru z 19. března 1960. Ale i tento schvalovací protokol obsahoval podmínku na dokončení nedodělků. V roce 1971 bylo vyměněno celé osvětlení kina a na plochu všech stěn byly instalovány akustické obklady. Na konci roku 1976 dostalo kino Jas nová sedadla a položena byla také podlahová krytina, práce se protáhly až do března roku 1977. V roce 1981 se muselo velkou opravou řešit zatékání vody střechou do elektroinstalací a jiných částí kina, protože střechu a současně strop kina tvoří jakási terasa přiléhající k obytným domům, sousedícím s budovou kina.

Kino prožilo velký návštěvnický boom na začátku 90. let dvacátého století, když se československý filmový trh plně otevřel pro filmy z celého světa. Problémy nastaly poté, když byl dům čp. 9, jehož je kino součástí, vrácen v restituci původním majitelům. Restituent se nedohodl s městem na platbě, přestože požadoval nájem ve výši pouze 20 % nájmu obvyklého v té době pro kulturní provozy. Promítání v kině "Jas" bylo ukončeno v prosinci 1998 a město zřídilo nové moderní kino "99" se dvěma sály v budově polikliniky. Dům i prostor bývalého kina prošel rekonstrukcí v letech 2016-17, prostor bývalého kina chce nabídnout majitel pro kulturní využítí.

V Kolíně kromě zálabského kina "Jas" existovalo ještě starší Francovo kino "Oko".

Fotogalerie

Kolín - dům čp. 9 v ulici Antonína Kaliny s bývalým kinem Jas (2018)Kolín - dům čp. 9 v ulici Antonína Kaliny, vchod do bývalého kima Jas (2018)Kolín - dům čp. 9 v ulici Antonína Kaliny s bývalým kinem Jas (2011)Kolín - projekt na obytný dům s kinem (Josef Záruba, 1938)Kolín - řez obytným domem a kinem na Zálabí (Josef Záruba, 1938)

Zdroj informací

Kronika města Kolína.

Mapa

Poloha

Dům čp. 9 s bývalým kinem Zálabí (Viktoria, Jas) stojí v ulici Antoníka Kaliny za Masarykovým mostem v kolíně 5 - Zálabí.

GPS: 50°1'49.229"N, 15°12'16.674"E

Přístupnost

Nepřístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK