Cesty a památky

Kolínsko » Konojedy » kříž u kostela

kříž u kostela
*

Konojedy, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Kamenný klasicistní kříž z roku 1834 zřízený na místě staršího barokního kříže Janem Svobodou z Konojed. V roce 2019 byl nákladem obce a za přispění dotace Ministerstva zemědělství restaurován akademickým sochařem Jarmilem Plachým.

Kamenná památka ze dvou druhů pískovce, podstavec čtvercového půdorysu 1,6 x 1,6 metru je zhotoven z červené nučické arkózy, sokl a vlastní kříž z jemnozrného pískovce bílo-šedookrové barvy, celková výška činí 3,45 metru. Na podstavci stojí obdélný sokl s mohutnou patkou se zaoblenými rohy a ukončený pravoúhlou hlavicí, dřík je opatřen na všech stranách vpadlými plochami, zdobenými po obvodu perlovcem. Na čelní straně je nápis: NÁKLADEM / JANA SWOBODY / SOUSEDA A SUDÍHO / A KOSTELNÍKA / Z KONOJED / 1834. Na zadní straně dříku byly po odstranění nečistot objeveny zbytky nápisu, zřejmě nepovedený nápis zamýšlený původně na čelní stěnu: MISTR / JAN / SNBDA / TEN KRŽ / JAN SVOBODA. Pod patkou soklu byl po její demontáži během restaurování památky objeven na spodním stupni soklu vysekaný a černou barvou vytažený nápis JAN (po opětovném sestavení kříže není viditelný). Na sokl dosedá vlastní kříž s mírně protáhlou kamennou sochou Krista a zlaceným nápisem INRI.

Prohlášení za památku

Kříž byl spolu s kostelem sv. Václava zapsán 31. 12. 1965 do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 36322/2–799.

Fotogalerie

Konojedy - kříž u kostela, celková situace (2019, Kateřina Hejduková)Konojedy - kříž u kostela (2019, Kateřina Hejduková)Konojedy - kříž u kostela, přední strana soklu (2019, Kateřina Hejduková)Konojedy - kříž u kostela, zadní strana soklu (2019, Kateřina Hejduková)Konojedy - kříž u kostela (2006)

Zdroj informací

Plachý J.: Restaurátorská zpráva o restaurování kamenného kříže při kostele sv. Václava v Konojedech. 2019.

Mapa

Poloha

Křížek stojí na návsi v centru Kozojed pod kostelem.

GPS: 49°56'56.800"N, 14°51'5.600"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK