Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » socha sv. Jana Křtitele

socha sv. Jana Křtitele
*

Kostelec nad Černými lesy, Sochy a sousoší

Výrazově zajímavá barokní socha z roku 1758 (1778?), která tvoří dominantu náměstí. Socha byla restaurována v roce 2005.

Celé dílo je zhotovené z červeného nučického pískovce a měří 4 metry. Na dvou na sebe položených čtvercových stupních stojí podstavec, tvořený patkou a pilířem s pravoúhle vyžlabenými nárožími, ukončený profilovanou lištou s profilovanou volutovou konzolou. Jeho stěny zdobí ryté rámy, na čelní stěně je rám vyplněný dedikačním nápisem, na zadní stěně je uveden letopočet vzniku díla. Postava světce je zachycena v mírném kontrapostu, oblečena je do zvířecí kůže přetažené přes levé rameno a boky. Hlava s tváří unaveného starce je nakloněná vlevo směrem k levé paži, ve které přidržuje na prsa přitisknutý kříž z pozlacených kovových prutů. U pravé nohy světce leží beránek s pozdviženou hlavou.

Prohlášení za památku

Socha byla 31. 12. 1965 zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 33718/2–804.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Křtitele (2018)Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Křtitele, detail (2018)Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Křtitele, detail (2018)Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Křtitele, nápis na podstavci (2018)

Mapa

Poloha

Socha stojí na Jánském náměstí v západní části městského jádra.

GPS: 49°59'41.719"N, 14°51'23.218"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK