Cesty a památky

Kolínsko » Kostelec nad Černými lesy » socha sv. Jana Nepomuckého v kapli

socha sv. Jana Nepomuckého v kapli
*

Kostelec nad Černými lesy, Sochy a sousoší

Pískovcová barokní socha z doby kolem roku 1719 od Jana Jiřího Šlanzovského, postavená z nadace kněžny Marie Terezie Savojské. Postava světce původně stála volně, v kapli, která byla kolem ní později vystavěna, působí poněkud disproporčně. Socha nese stopy rozsáhlejších poškození.

Je pravděpodobné, že autor dodal do Kostelce nad Černými lesy tuto sochu společně s mariánským sloupem, který stával na náměstí, neboť socha se mu výtvarně velmi přibližuje.

Socha sv. Jana Nepomuckého v Kostelci nad Černými lesy je jednou z nejstarších soch tohoto světce na Kolínsku (viz též ještě starší socha na Mariánském sloupu v Zásmukách); Jan z Nepomuku byl totiž blahoslaven až v roce 1721 a ke svatořečení došlo až v roce 1729.

Prohlášení za památku

Socha sv. jana Nepomuckého není prohlášena kulturní památkou, od 10. 12. 1992 je spolu s kaplí památkově chráněna jako součást městské památkové zóny Kostelec nad Černými lesy, zapsané do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 2118.

Fotogalerie

Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Nepomuckého v kapli (2022)Kostelec nad Černými lesy - socha sv. Jana Nepomuckého v kapli (2007)

Mapa

Poloha

Socha stojí v kapli na rozcestí Českobrodské ulice a staré úvozové cesty vedoucí na Sádka.

GPS: 49°59'49.254"N, 14°51'54.576"E

Přístupnost

Volně přístupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK