Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » dům z Jílového

dům z Jílového
**

Kouřim, Muzea a galerie, Venkovské domy, Skanzen

Poloroubený dům z osady Kamenná (původním názvem "Gesteinigt"), která je součástí Jílového u Děčína, měl na svém původním místě čp. 50 a pochází z počátku 19. století. Při stavbě tohoto patrového domu se uplatnila kombinace tří stavebních technik - obytná část přízemí je roubená s podstávkou, zadní hospodářská část je zděná, horní podlaží je provedeno z jednoduchého hrázděného zdiva. Dům kryje jednotná sedlová střecha pobitá šindelem, zadní štít je bedněný, přední štít tvoří ozdobně skládaná lomenice s dvojicí okének a je unikátní ukázkou tesařského umění. Základem dispozice domu je v přízemí a patře průchozí síň, ze které je v přízemí přístupná světnice a malá světnička, které se obracejí k hlavnímu průčelí. Původně byly vytápěny chlebovou pecí, která se ale nezachovala a byla nahrazena kachlovým sporákem. Opačným směrem je ze síně přístupná hospodářská část domu, která se dnes skládá z průchozího chléva a průjezdní kolny. Na místě chléva se dříve nacházela spižní komora a další prostora, která zřejmě sloužila jako řemeslnická dílna. Patro domu, které původně stejně jako podkroví obsahovalo komory pro spaní a ukládání různých domácích potřeb, je přístupné ze síně po příkrém schodišti. Nad kolnou se nachází nižší patro pro uskladnění slámy a v suterénu je umístěn klenutý sklep, který později sloužil i jako chlév pro drobnější domácí zvířata.

Dům byl do skanzenu přenesen a restaurován v roce 1986. V rámci opravy byl ale štít pokryt nevhodně zvoleným tmavým nátěrem, který na domě v minulosti nikdy nebyl a znemožňoval vnímat architektonickou skladbu této památky v celé její členitosti a kráse. V roce 2012 proběhla rekonstrukce silně poškozeného domu (zejména z důvodu nevhodně provedené opravy v 80. letech 20. století), během které byl odstraněn havarijní stav památky, zejména závažných statických poruch hrázděné konstrukce prvního patra domu, a uvedení cenného štítu do původní podoby.

Interiér domu dnes představuje venkovskou německou domácnost českého pohraničí ve 2. polovině 19. století. Přístupná je obytná společenská místnost v 1. patře s kachlovým sporákem, ve 2. patře parádní pokoj s ložnicí a kachlovými kamny a hospodářská část domu s průchozím chlévem a kolnou.

Dům z Jílového je typickou ukázkou severočeské lidové architektury z Podkrušnohoří.

Prohlášení za památku

Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, dům z Jílového, celkový pohled (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, západní štít (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, pohled od jihozápadu (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, pohled od jihu (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, pohled od jihovýchodu (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, pohled od východu (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, pohled od severu (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, obytná místnost v 1. patře (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, kamna obytné místnosti 1. patra (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, expozice bydlení v obytné místnosti 1. patra (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového, ložnice ve 2. partře (2017)Kouřim - skanzen, dům z Jílového před opravou (2009)

Odkaz

www.skanzenkourim.cz

Mapa

Poloha

Dům z Jílového stojí v areálu muzea lidových staveb v Kouřimi.

GPS: 49°59'39.568"N, 14°58'25.084"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK