Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » Kostel Církve československé husitské

Kostel Církve československé husitské

Kouřim, Kostely, synagogy a modlitebny, Modlitebny

Kostel Církve československé husitské (sbor Prokopa Velikého) byl postaven v letech 1934-35 podle návrhu Karla Venci z Kouřimi. Slavnostně byl otevřen u příležitosti oslav pětistého výročí bitvy u Lipan dne 5. července 1935 biskupem Církve československé husitské Stanislavem Kordulem.

Kouřimská náboženská obec vznikla brzy po vzniku Církve československé (v roce 1971 přejmenované na současný název Církev československá husitská) ke dni 16. ledna 1921. Centrum náboženského života se nejprve soustředilo do Svojšic, kde církev používala ke svým bohoslužbám římskokatolický kostel sv. Václava, následně se sloužily bohoslužby v kapli sv. Gotharda v Poboří nebo ve školních budovách v okolních obcích. Státní souhlas získala náboženská obec 24. března 1924 a následně se z ní osamostatnily náboženské obce Plaňany a Zásmuky. V roce 1953 bylo přeneseno sídlo náboženské obce ze Svojšic do Kouřimi.

Pravidelné bohoslužby se konají každou druhou neděli v měsíci v 10.00 hodin.

Fotogalerie

Kouřim - kostel Církve československé husitské, západní průčelí (2018)Kouřim - kostel Církve československé husitské, jihozápadní nároží (2018)

Mapa

Poloha

Kostel Církve československé husitské čp. 153 stojí v ulici Nové Město.

GPS: 50°0'7.375"N, 14°58'32.868"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK