Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » rychta z Bradlecké Lhoty

rychta z Bradlecké Lhoty
**

Kouřim, Muzea a galerie, Venkovské domy, Skanzen

Rychta v Bradlecké Lhotě byla postavena kolem roku 1689, poté co vyhořela starší budova. Průčelí zdobí bohatě skládaná barokní lomenice novopackého typu s malovaným okřídlím a vyřezávanými ostěními oken, mezi nimiž je osazena podmalba na skle s námětem Nejsvětějšího Srdce Páně. Základem dispozice domu je velká průchozí síň, do níž se klenutým obloukem otevírá černá kuchyně s vyvýšeným ohništěm a ústím rozměrné chlebové pece. Ze síně se vchází do velké světnice, na kterou v průčelní straně domu navazuje ještě menší světnička. Obě obytné prostory vytápěla zmíněná pec, k níž byl později přistavěn kachlový sporák. Zadní část domu tvoří dvojice komor - šatní a spižní, které jsou přístupné samostatnými vchody ze síně. Do pravé komory, obrácené směrem ke dvoru, byl později prolomen další vchod ze zápraží. V podkroví se původně nacházela ještě jedna komůrka, do níž se vstupovalo rovněž ze síně po tesařsky provedeném schodišti. K zadnímu průčelí domu byl později přistavěn zděný chlév.

Roubené obytné stavení podkrkonošské rychty čp. 2 v Bradlecké Lhotě (okres Semily) bylo původně součásti hospodářského areálu, z něhož po jeho přenesení do Kouřimi v roce 1981 zůstal na původním místě hospodářský trakt usedlosti se stodolu, sklepem a kolnou. Poslední obyvatelkou této chalupy byla paní Božena Krausová (*1876 - † 1962), po její smmrti zůstala chalupa neobydlená a v roce 1964 se jí propadla asi třetina střechy. V roce 1968 bylo rozhodnuto o převezení chalupy do plánovaného skanzenu ve Strážném, který ale nakonec nebyl realizován. Při rekonstrukci stavby ve skanzenu v Kouřimi byla nahrazena střešní krytina z 1. poloviny 20 století (eternit) šindelem, kterým byla rychta kryta původně spolu s došky. V srpnu 1998 poškodil rychtu požár při předvádění domácího pečení chleba. Již v roce 1999 byl dům zrestaurován do původní podoby, přičemž byly odstraněny drobné chyby z předchozí opravy.

Interiér rychty je instalován do podoby z první poloviny 19. století. Kromě tradičních předmětů z vybavení domácnosti je zde umístěn soubor malovaného nábytku z oblasti Podkrkonoší a Polabí.

Rychta z Bradlecké Lhoty je velmi hodnotná ukázka východočeské lidové architektury z Podkrkonoší.

Prohlášení za památku

Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty od severozápadu (2014)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty od Jihu (2014)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty od západu (2017)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, detail průčelí (2014)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, černá kuchyně (2017)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, expozice v seknici (2014)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, expozice v seknici (2017)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, seknice (2017)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, komůrka (2017)Kouřim - skanzen, rychta z Bradlecké Lhoty, ložnice (2017)

Odkaz

www.skanzenkourim.cz

Mapa

Poloha

Rychta z Bradlecké Lhoty stojí v areálu muzea lidových staveb v Kouřimi.

GPS: 49°59'39.550"N, 14°58'20.430"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK