Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » špýchar z Budče

špýchar z Budče
*

Kouřim, Muzea a galerie, Venkovské domy, Skanzen

Špýchar, pocházející od budečské usedlosti čp. 7, byl postaven ve druhé polovině 18. století. Původně se zřejmě skládal z jediné komory, roubené z mohutných kuláčů bez vymazávek. Nejspíše až později byla přistavěna ještě druhá, menší komora, zděná z lomového kamene. Špýchar je opatřen jednoduchou sedlovou střechou s bedněnými štíty. V době před přenesením do muzea byl nověji pokryt eternitem, který byl při rekonstrukci nahrazen šindelem. Původní krytinu bohužel neznáme. Na roubené části špýcharu byl obnoven původně doložený vápenný nátěr, zděná část čeká na rekonstrukci vápenných omítek.

Špýchar usedlosti čp. 7 byl na současné místo ve skanzenu přenesen v roce 1973 z obce Budeč u Ledče nad Sázavou (okres Havlíčkův Brod), jejíž část zanikla při výstavbě přehrady Švihov na Želivce.

Prohlášení za památku

Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, špýchar z Budče (2017)Kouřim - skanzen, špýchar z Budče od jihovýchodu (2017)Kouřim - skanzen, špýchar z Budče od západu (2017)Kouřim - skanzen, špýchar z Budče před uvedením do původného stavu (2016)

Odkaz

www.skanzenkourim.cz

Mapa

Poloha

Špýchar z Budče stojí v areálu muzea lidových staveb v Kouřimi.

GPS: 49°59'43.669"N, 14°58'17.456"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK