Cesty a památky

Kolínsko » Kouřim » studna z Kozojed

studna z Kozojed

Kouřim, Muzea a galerie, Skanzen , Vodojemy a další vodovodní zařízení

Roubená rumpálová studna ze dvora Kozojedy, dnes součásti Ratají nad Sázavou, pocházející z počátku 19. století.

Do skanzenu byla studna přenesena již v 70. letech 20. století a při její první rekonstrukci došlo k výměně většiny originálních konstrukcí, takže z původní památky se zachoval pouze rumpál s rukojetí a jednou stojkou. Vlastní rekonstrukce byla tehdy provedena nedůsledně, což se projevilo celkovou změnou proporcí této drobné stavby i nevhodně zvolenou povrchovou úpravou. V roce 2015 byla provedena rekonstrukce studny, která se ocitla v havarijním stavu, s cílem jejího navrácení do původní podoby. Zachovány a použity zůstaly všechny autentické prvky, rumpál byl navíc opatřen jednoduchou stříškou, zhotovenou podle dobových analogií, dokumentovaných na území středních Čech. Studna byla nově doplněna kopií vědra, kovaným řetězem a závěsy na poklopu obrubně.

Prohlášení za památku

Všechny stavby ve skanzenu v Kouřimi jsou zapsány do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR ze 7. května 1996 pod číslem 11280/2-4334.

Fotogalerie

Kouřim - skanzen, studna z Kozojed od západu (2017)Kouřim - skanzen, studna z Kozojed (2017)Kouřim - skanzen, studna z Kozojed (2016)Kouřim - skanzen, studna z Kozojed, původní stav (60. léta 20. století, arcvhiv RMK)

Odkaz

www.skanzenkourim.cz

Mapa

Poloha

Studna je umístěna ve dvoře chalupy z Budče.

GPS: 49°59'44.107"N, 14°58'17.649"E

Přístupnost

Přístupné/vstupné

V tomto městě ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK