Cesty a památky

Kolínsko » Lošánky » zámek (zaniklý)

zámek (zaniklý)

Lošánky, Zámky, Zámky zaniklé

V roce 1558 koupil Lošánky majitel červenohrádeckého panství Jan Kryštof Myška ze Žlunic od Sabiny Tamchynové, provdané Finkové z Pantenova a u  příležitosti této transakce se při dvoře poprvé připomíná i panské obydlí. Sídlo ale v nadcházejícím období sloužilo majitelům panství spíše příležitostně, neboť jejich rezidence byla na nedalekém Červeném Hrádku.V roce 1666 prodal hrabě Blažej Evžen Salazar de Monte Albano ves i s dvorem městu Kutná Hora, které v Lošánkách zřídilo středisko všech svých statků. Tomuto účelu bylo později přizpůsobeno i panské obydlí, které bylo pro potřeby správce v roce 1740 přestavěno na zámek.

Zámek tvořila přízemní obdélná budova krytá mansardovou střechou, v jejímž přízemí byly valeně klenuté prostory. Když byl v roce 1786 dvůr se zámkem rozprodán, jeho budovu rozdělili mezi několik majitelů. Později sloužil bývalý zámek jako hostinec s vinopalnou a v majetku Kutné Hory zůstal až do roku 1950. Poté budova přešla do soukromých rukou a byla přestavěna na byty, později opuštěné.

Již kolem roku 1980 byl neudržovaný a prázdný zámek ve velmi špatném stavu a tak byl před rokem 1986 zbořen.

Fotogalerie

Lošánky, zámek před zbořením kolem roku 1983

Zdroj informací

Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy, str. 287. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989.

Mapa

Poloha

Zámek stával uprostřed obce, dodnes je místo po zámku nezastavěné.

GPS: 49°59'34.410"N, 15°7'29.720"E

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK