Cesty a památky

Kolínsko » Polepy » kaple sv. Cyrila a Metoděje

kaple sv. Cyrila a Metoděje

Polepy, Kaple a kapličky

Pseudorománská kaple postavená v roce 1869 z iniciativy starosty obce Aloise Webera na místě starší dřevěné stavby z doby před rokem 1854, stavební pozemek postoupil ze svého dvorku pan Václav Hůla. K slavnos­tnímu vysvěcení došlo v neděli 16. října 1870. Opravena byla nákladem obce v roce 2005.

Výmalbu kaple provedl kutnohorský malíř Václav Vysekal. Ve výklencích po stranách oltáře jsou vyobrazeni sv. Jan Nepomucký (vlevo) a sv. Václav (vpravo). Nad výklenky jsou namalovány portréty sv. Pavla a Petra. Na klenbě je zachycena Nejsvětější Trojice (nad oltářem) a smrt sv. Metoděje.

Oltář zhotovil bratr starosty Antonín Weber v roce 1869, oltářní obraz Křest knížete Bořivoje a kněžny Ludmily sv. Metodějem na Svatoplukově dvoře věnoval kolínský advokát a později starosta Kolína JUDr. Antonín Cyvín, jehož manželka Marie byla dcerou polepského mlynáře Antonína Webera (a tedy sestřenicí starosty). Obraz není viditelně signován a je možné, že autorem byl sám Antonín Cyvín, který se amatérsky (ovšem neúspěšně) malbou zabýval. Lampa věčného světla byla věnována obcí roku 1910. V lodi jsou po stranách dvě lavice rodin Rajských a Veberových. Ve věži visí zvon zavěšený 12. dubna 1946 náhradou za původní zvon, odcizený za 2. světové války.

Fotogalerie

Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje (2019)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje od jihozápadu (2019)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje od jihovýchodu (2019)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje, pohled k oltáři (2009)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje, oltář (2009)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje, klenba (2009)Polepy - kaple sv. Cyrila a Metoděje, úmrtí sv. Metoděje na klenbě (2009)

Zdroj informací

Kronika obce Polepy.

Mapa

Poloha

Kaple stojí uprostřed vsi při silnici Kolín – Kutná Hora.

GPS: 50°0'14.087"N, 15°12'24.977"E

Přístupnost

Přístupné po dohodě

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK