Cesty a památky

Kolínsko » Přistoupim » fara (bývalá)

fara (bývalá)
*

Přistoupim, Fary

Původní středověká fara stávala jižně pod kostelem v místech dnešní školy. Novou faru nechala na současném místě postavit v letech 1730-34 kněžna Marie Terezie Savojská, přičemž  na její stavbu byly použity kameny ze starší stavby. Prvním farářem, který novou faru užíval, byl v letech 1730–62 P. Stanislav Tichý. V roce 1999 koupil opuštěnou budovu Jiří Pichl z Poděbrad, který zahájil její rekonstrukci. Hlavní budova dostala novou střechu a za přispění Středočeského kraje byly opraveny i hospodářské budovy. Na další úpravy ale již vlastník neměl peníze a v roce 2011 byl celý areál nabízen k prodeji.

Areál fary tvoří vlastní obytná budova  se sedlovou střechou, stodola a špýchar. V patře obytné budovy jsou čtyři velké sály s malovanými stropy, kuchyně, ložnice, dvě koupelny a tři toalety, v přízemí se nachází prostorná vstupní hala s kamennou podlahou a krbem a další místnosti, kterých je celkem 12. Špýchar má velmi zdobný barokní štít s křížovnickým znakem.

V některé literatuře je fara mylně označována za přestavěnou bývalou přistoupimskou tvrz.

Prohlášení za památku

Bývalá fara je spolu s kostelem sv. Václava, zvonicí a ohradní hřbitovní zdí zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR pod číslem 44942/2–835.

Fotogalerie

Přistoupim - fara, východní vstupní průčelí  (2010)Přistoupim - fara, pohled od jihvýchodu (2010)Přistoupim - fara, lichtenštejnský znak nad vchodem (2010)Přistoupim - fara, špýchar (2006)Přistoupim - fara  před opravou  (2006)

Mapa

Poloha

Fara čp. 1 stojí západně od kostela.

GPS: 50°3'13.870"N, 14°52'37.910"E

Přístupnost

Nepřístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK