Cesty a památky

Kolínsko » Pyskočely » hradiště

hradiště

Pyskočely, Archeologická naleziště

Výšinné hradiště z doby měděnné (eneolit), jehož prostor uzavírá příčné opevnění na východě a západě v podobě dosud dochovaného valu a zčásti i příkopu, na severním svahu jsou pouze stopy valu. Jižní stranu, poškozenou novodobým lámáním kamene chránil patrně jen strmý skalnatý sráz. Opevněný úsek hřebene je dlouhý asi 250 metrů a maximálně 70 metrů široký. Z vnitřní plochy a ze svahu před západním příčným valem se podařilo získat soubor drobných zlomků pravěké keramiky z pozdní doby kamenné (cca 2500 př. n. l.). Asi 200 metrů od hradiště bylo zjištěno další menší hradiště v poloze Babí skála (již leží v katastru okresu Benešov).

Hradiště bylo na úzkém skalnatém hřebeni, převyšujícím o 90 metrů severní pravý břeh Sázavy, objeveno v roce 2000, nálezy z tohoto hradiště jsou shodné s nálezy na hradišti v poloze Na Hradcích v Rovné.

Fotogalerie

Nákres situace v lokalitě Na Krkavčích skalách

Zdroj informací

Bernat J., Štedra M.: Posázavská hradiště – nové nálezy a poznatky, Archeologie ve Středních Čechách 9, str. 197 – 225, Praha 2005.

Mapa

Poloha

Hradiště se rozkládá na Krkavčích skalách v nadmořské výšce 375 metrů, asi 1,5 km od rozcestí Rybárna po červená turistické značce směr Sázava.

GPS: 49°52'52.380"N, 14°52'27.030"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK