Cesty a památky

Kolínsko » Tlustovousy » křížek na návsi

křížek na návsi

Tlustovousy, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Obecní křížek z první čtvrtiny 19. století, tvořený pískovcovou deskou, pískovcovým soklem a litinovým křížem. Na vyobrazení z roku 1900 je křížek doplněn o pískovcový pilon, který byl spolu s křížem odstraněn v 50. letech 20. století, přičemž kříž byl dle dochovaných záznamů rozbit kladivem (rozbitý křížk byl pak uchován u místních občanů). Sokl památky byl následně použit jako podstavec pro betonový květináč. V roce 1992 památku obnovili Josef Nedrda a Václav Krupka z Tuklat, přičež sokl byl vyzvednut ze země, očištěn a zbaven betonového květináče. Současně byl opraven původní kříž a vrácen na sokl (bez pilonu, který se nedochoval).

Vlastní sokl je ve střední části barokně profilovaný, s vyrytým rámečkem s prolomenými rohy pro nedochovaný text. Kříž je zdoben kovářskými prvky a doplněn štítkem s motivem dvou tulipánů, tělem Krista a nápisovou destičkou INRI. Na základnu byl po opravě připevněn měděný štítek s nápisem: "OBNOVENO L. P. 1992".

Fotogalerie

Tlustovousy - křížek v centru obce (2016)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Křížek stojí na návsi při silnici do Horoušan.

GPS: 50°5'29.810"N, 14°45'32.310"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK