Cesty a památky

Kolínsko » Tlustovousy » Šípkův křížek

Šípkův křížek

Tlustovousy, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Křížek z roku 1812, postavený nákladem místního mlynáře Jana Šípka. Strhnut a poškozen byl v 50. letech 20. století a až do roku 1991 ležel v příkopě zarostlý trávou. V roce 1991 byl panem Nedrdou z Tuklat očištěn, znovu sestaven (přičemž musel být zkrácen částečně poškozený pylon) a znovu instalován. V roce 2008 křížek opravil pan Václav Krupka z Tuklat.

Barokně profilovaný podstavec nese vyrytý rámeček s prolomenými rohy a fragmentálním nápisem, jehož text lze rekonstruovat takto: "Nákladem P. / Jana Ssipka / mlynáře tlustovouského / 28. July 1812". Na podstavci spočívá čtvercový, zužující se pylon z pískovce, ukončený jednoduchou římsou, nesoucí hlavici, zdobenou volutami. Křížek vrcholí jednoduchým železným křížem bez Krista a nápisovou tabulkou INRI. Původně končil kamenným trojramenným křížem, který však byl poškozen natolik, že nemohl být znovu osazen. Na zadní straně soklu je destička s nápisem "Sestaveno z trosek léta páně 1991".

Fotogalerie

Tlustovousy - křížek za obcí (2016)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Křížek stojí východně od obce na křižovatce silnice do Úval.

GPS: 50°5'17.246"N, 14°44'52.285"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK