Cesty a památky

Kolínsko » Tuklaty » Šípkův křížek

Šípkův křížek

Tuklaty, Kříže, křížky a boží muka, Křížky

Tak zvaný Šípkův křížek z roku 1814, který byl původně postaven u mostku přes Výmolu nedaleko Šípkova mlýna v Tlustovousech mlynářem Václavem Šípkem. Křížek byl vysvěcen 20. srpna 1814, ale v 50. letech 20. století byl zničen a zavezen odpadem. V červenci roku 1991 byly vyzvednuty, očištěny a na dnešním místě znovu sestaveny kamenné části křížku Miroslavem Šnajdrem a osazeny litinovým krucifixem, který daroval hradešínský farář P. Vincenc Mrtvý. V únoru roku 1995 byl křížek zničen vandaly a ještě téhož roku byl znovu obnoven Vladimírem Tichým z Tuklat.

Na čtyřbokém soklu je do kónického těla zasazen litinový kříž s postavou Krista a kruhovým štítkem ve tvaru věnce. Na spodní části soklu je vytesán nápis o vzniku památky v roce 1814: LETA PANĚ 1814 / DNE 20. MĚSYCE / SRPNA BYL GEST / POSTAVEN TENTO / SWATY KŘIŽ PRO / ROZMNOŽENY CTI A SLAWYE / BOŽJ KU POTESSENI / LIDU KATOLICKEHO Z / NAKLADEM WACLAWA SSIPKA MLINAŘE / TLUSTOFAUSKEHO.

Fotogalerie

Tuklaty - tzv. Šípkův křížek (2016)

Zdroj informací

Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009.

Mapa

Poloha

Křížek stojí v centru obce pod tvrzí.

GPS: 50°5'10.427"N, 14°46'4.221"E

Přístupnost

Volně přístupné

V této obci ještě naleznete

O nás

Ohlasy

Napište nám

texty a foto Roman ŠULC, video a střih Jan KUBKA, www Tomáš ADÁMEK